15.3.2020 11:04:54

V Nemecku sú presvedčení, že v ľudovom hlasovaní 22. apríla väčšina Rusov podporí prezidenta Putina

Prezident Ruskej federácie
Prezident Ruskej federácie
(foto: Sputnik/Evgeny Biyatov)


Svetoví analytici a média živo diskutujú na tému všeľudového hlasovania, ktoré sa má uskutočniť 22. apríla v Rusku. Vedenie krajiny a samotný prezident Vladimír Putin navrhli viaceré kardinálne zmeny v zákonoch, ba dokonca v ruskej ústave. Diskusie o tom, či Rusi podporia tieto zmeny alebo nie, pokračujú nielen v samotnom Rusku, ale aj v zahraničí. Väčšina odborníkov sa však prikláňa k názoru, že Rusi podporia Putina. (HSP)Bývalý splnomocnenec nemeckej vlády pre Rusko Gernot Erler v rozhovore pre Deutschlandfunk podotkol, že v ľudovom hlasovaní o ústavných zmenách 22. apríla sa šéf Kremľa môže s istotou spoliehať na podporu drvivej väčšiny Rusov. Gernot Erler dodal, že väčšina obyvateľstva Ruska Vladimíra Putina považuje za garanta bezpečnosti a stability a tiež si vysoko cení jeho zásluhy na zahraničnopolitickej aréne a vysoko si ho váži za to, že urobil poriadok doma a pozdvihol ruského ducha vo všeobecnosti.

„Po rozhodnutí Štátnej dumy podporiť zmeny Ústavy a zrušiť funkčné obdobie prezidentstva  Vladimíra Putina nemôžeme vylúčiť, že vládnutie súčasného šéfa Kremľa potrvá až do roku 2036, keď bude mať 83 rokov. V posledných mesiacoch viedla hlava Kremľa veľmi „pôsobivú“ a „zaujímavú inscenáciu“, počínajúc správou z 15. januára až po vystúpenie v Dume bývalej kozmonautky Valentíny Tereškovovej. Teraz by mal balíček zmien schváliť  Ústavný súd, ale ten nikdy nebol v rozpore so záujmami Putina,“ podčiarkol Erler.

„Okrem toho 22. apríla sa bude konať ľudové hlasovanie a je veľmi nepravdepodobné, že by Rusi prezidenta nepodporili. Putin si to uvedomuje. V posledných dňoch hovorí, že ľudia chcú, aby zostal pri moci, a z veľkej časti je to pravda. Nejedná sa o fikciu, takže počas referendu 22. apríla nič neriskuje,“ podotkol bývalý splnomocnenec nemeckej vlády pre Rusko Gernot Erler (SPD) v rozhovore pre Deutschlandfunk.

Vysvetlil, že pre väčšinu ruských občanov je hlava Kremľa stále spojená s bezpečnosťou a stabilitou. Vďaka nemu sa krajine podarilo prekonať ťažké 90. roky, prekonať separatizmus.  „Putin definitívne vrátil Rusko na svetovú scénu ako silnú mocnosť – čiastočne za pomoci západných štátov – pretože dnes je úplne jasné, že vyriešiť sýrsky konflikt na Blízkom východe je bez Ruska nemožné,“ zdôraznil nemecký politik.

Pripustil, že to nemusí byť zaujímavé pre všetkých Rusov: „Pre mnohých sú dôležité ich práva a životná úroveň. Celkovo sa však zdá, že obhajuje poriadok a zvyšuje význam Ruska vo svetovej politike, čo mu zasa dáva vysoké hodnotenie,“ povedal v závere nemecký politik a diplomat Gernot Erler.

Eugen Rusnák (HSP)