19.5.2020 18:53:02

V Moskve koronavírusovú infekciu prekonali a z nemocnice sa vrátili dve vyše storočné pacientky

Screenshot použitého zdroja
Screenshot použitého zdroja
(foto: Screenshot Mosgorzdrav)


Ruské médiá venujú pozornosť vývoju koronavírusovej pandémie. Prízvukujú, že situácia v krajine je dosť zložitá, ale je stabilizovaná. V niektorých regiónoch začínajú pomaly zmierňovať prísne opatrenia karantény, inde naopak kvôli jednotlivým novým ohniskám nákazy pritvrdzujú. Úrady a odborníci stále vyzývajú ľudí, aby dodržiavali karanténne opatrenia. V médiách neznejú žiadne „oslavné fanfáry“: všetci odborníci tvrdia, že kríza potrvá dlhšie. (HSP)Najoptimistickejšie predpovede hovoria o tom, že pandémiu v Rusku sa podarí prekonať v júli, prípadne v auguste. Zároveň s varovaniami a upozorneniami na veľmi zložitú situáciu sa občas objavujú aj celkom pozitívne správy. Napríklad, Tlačová služba Departmentu zdravotníctva Moskvy (Mosgorzdrav) informovala o tom, že koronavírusovú infekciu úspešne prekonali a z nemocnice sa vrátili domov dve vyše storočné pacientky.

Nachádzali sa v Mestskej klinickej nemocnici №52 a po úspešnom liečení ich prepustili do rehabilitačného zariadenia. Informovala o tom primárka tejto nemocnice Mariána Lysenková.

Tlačová služba Departmentu zdravotníctva Moskvy prezradila, že jedna z pacientok prednedávnom oslávila svoje 101. narodeniny. Okrem koronavírusovej infekcie mala viacero ďalších vážnych chorôb, ale predsa všetko zvládla. Do nemocnice sa dostala s diagnózou obojstrannej pneumónie a koronavírusovej infekcie v dosť ťažkej forme. V stacionári strávila 14 dní, ale na oddelení reanimácie a intenzívnej terapie pobudla iba jeden deň, odkiaľ ju po stabilizácii stavu previedli na obyčajnú izbu.

Ako uviedla tlačová služba Mosgorzdravu, vyliečiť koronavírusovú infekciu pomohla „zložitá schéma terapie s použitím antibakteriálnych, antivírusových preparátov, antikoagulantov a biologickej terapie.“

„Druhá pacientka je presne o polroka staršia, je veteránka Druhej svetovej vojny. Lekárom sa podarilo stabilizovať jej stav dokonca v priebehu kratšieho času a bez použitia intenzívnej terapie. Žena má niekoľko chronických ochorení, ktoré, podľa lekárov, zodpovedajú približne 60 rokom, preto organizmus pacientky pomerne rýchlo zdolal koronavírus. Obe pacientky sú v súčasnosti na stabilizačnom liečení v nemocnici pre veteránov vojen №2 Departmentu zdravotníctva Moskvy,“ uviedla tlačová služba tohto úradu.

Informovala tiež, že, podľa médií, do dnešného dňa najstarším pacientom, ktorému sa poradilo vyliečiť z koronavírusu, je 101-ročný Talian, obyvateľ mesta Rimini. Tento muž sa narodil v roku 1919, počas vyvrcholenia pandémie španielskej chrípky, a je rovesníkom súčasnej pacientky moskovskej nemocnice №2.

Ruské média uvádzajú, že situácia aj naďalej zostáva dosť komplikovaná. „V Moskve sa včera uzdravilo ďalších 2 583 pacientov,“ informovala zástupkyňa primátora pre otázky sociálneho rozvoja Anastázia Rakovová.

„Počet uzdravených v Moskve, našťastie, rýchlo narastá. Celkovo tento počet v Moskve dosiahol 31 496 osôb,“ uviedla Anastázia Rakovová. V Rusku celkovo uskutočnili už vyše 7,3 milióna testov na koronavírus. V krajine sa nakazilo 299 941 osôb, 2 837 pacientov chorobe podľahlo, uzdravilo sa 76 130 ľudí.

Eugen Rusnák (HSP)