31.5.2020 13:14:41

V Moskovskom patriarcháte vysoko ocenili občiansku spoločnosť Východnej a Strednej Európy, ktorá obhajuje tradičné kresťanské hodnoty

Vedúci synodálneho odboru Moskovsk. patriarchátu pre vzťahy cirkvi s verejnos. a médiami
Vedúci synodálneho odboru Moskovsk. patriarchátu pre vzťahy cirkvi s verejnos. a médiami
(foto: Orel-eparhia.ru)


V Rusku sa „moderné“ tendencie netradičnej rodiny, gender zvláštností, „nových pohlaví“ a ďalšie iba veľmi ťažko ujímajú. Drvivá väčšina obyvateľstva sa pridržiava tradičných konzervatívnych názorov, postojov a zvykov. Podobný názor ako väčšina obyvateľstva má aj cirkev. Nie je náhodou, že v Moskovskom patriarcháte vysoko ocenili občiansku spoločnosť Východnej a Strednej Európy, ktorá obhajuje tradičné kresťanské hodnoty, označili za pozitívny príklad pre ostatné európske štáty. (HSP)„Presadzované nové liberálne zákony stále čelia odporu zo strany občianskej spoločnosti krajín Východnej a Strednej Európy, kde sa doposiaľ opierajú na tradičné kresťanské hodnoty,“ napísal na svojej stránke na Telegram-kanálu hlava synodálneho odboru Moskovského patriarchátu pre vzťahy cirkvi s verejnosťou a médiami Vladimír Legojda.

Ako konkrétne príklady uviedol dianie na Ukrajine a v Maďarsku, kde je situácia dosť špecifická: nová vláda na Ukrajine presadzuje práve tie nové „moderné európske“ hodnoty a smernice a maďarská vláda stále čelí kritike z Bruselu. Vladimír Legojda podotkol, že „petícia za zrušenie proeurópskeho zákona o trestnej zodpovednosti za kritiku LGBT na Ukrajine za menej ako mesiac získala potrebný počet podpisov a je platná.“

Ukrajinská pravoslávna cirkev informovala, že iniciatíva o zrušení návrhu zákona № 3316, v súlade s ktorým by súčasná vláda chcela trestne stíhať, pokutovať a posielať do väzenia na obdobie do ôsmych rokov ľudí za kritiku LGBT, za menej ako mesiac získala potrebných 25 tisíc hlasov. Ľudia ukázali, že majú zjavne odlišný postoj ako vláda.

Legojda poukázal na to, že aj v Maďarsku verejnosť podporuje tradičnú rodinu. „V Maďarsku prednedávnom v rámci vládou podnikaných opatrení na podporu pôrodnosti za podmienok pandémie, v súlade s výsledkami hlasovania odmietli priznať právnicky štatút transgenderov,“ zdôraznil vedúci synodálneho odboru Moskovského patriarchátu pre vzťahy cirkvi s verejnosťou a médiami Vladimír Legojda.

Eugen Rusnák (HSP)