14.11.2017 09:06:28

V EÚ začínajú nakupovať uhlie z Donecku. Minimálne 6 európskych krajín obchodujú so „separatistami“

Európske média uvádzajú, že krajiny EÚ aktívne obchodujú so „separatistickými“ republikami. Poľský denník Gazeta Prawna poukazuje na to, že poľsko-talianska spoločnosť TD Anthracite vďaka obchodu s Doneckom zvýšila svoj obrat viac ako 100-násobne.

Vznikla zaujímavá situácia. EÚ síce uvalila sankcie na niektorých vedúcich predstaviteľov Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ale nie na samotné „separatistické“ republiky. Prečo? Nemôže uvaliť sankcie na niečo, čo neexistuje. Ak by EÚ uvalila sankcie na Doneck a Luhansk, to by znamenalo, že uznáva ich existenciu… Tieto politické a právne šachy preto umožňujú niektorým európskym spoločnostiam aktívne obchodovať so „separatistami“. Šesť krajín EÚ nakupuje donecké uhlie.

„V spoločnosti TD Anthracite sú záujmy doneckých separatistov a talianskeho biznisu veľmi prepletené. Za 3 roky táto spoločnosť zvýšila svoj obrat  125-násobne! A Poľsko vôbec nie je jediný štát EÚ, ktorý nakupuje uhlie z osamostatnených regiónov. Vieme, že sa exportuje aj minimálne do 5 ďalších členských krajín EÚ vrátane Rakúska a Talianska,“ zdôrazňuje poľský denník.

Gazeta Prawna prízvukuje, že EÚ nezaviedlo embargo na import tovarov z DĽR, pretože… pre EÚ Donecká ľudová republika neexistuje a zavedenie sankcií by znamenalo formálne uznanie jej suverenity. Vysvetľuje, že donecké uhlie je lacnejšie a preto niektoré európske obchodné spoločnosti ho ochotne nakupujú a nevadí im, že obchodujú s „okupovanými teritóriami“ a neuznanými republikami.

Tento biznis európski nákupcovia „diplomaticky“ ospravedlňujú tým, že všade uvádzajú, že nakupujú ukrajinské uhlie… Niektorí odborníci prízvukujú, že donecké uhlie sa dostáva aj na Ukrajinu, keď obchody sa uskutočňujú prostredníctvom tretích krajín. Pre Ukrajinu je to v tomto prípade totálne nevýhodný obchod: donecké uhlie, ktoré dostáva cez priekupníkov, je oveľa drahšie. Kyjev škodí sám sebe, pretože odmieta nakupovať uhlie priamo od Donecku.

Eugen Rusnák

HSP, 14. 11. 2017