26.1.2020 11:33:00

V dvoch ruských ústavoch vyvíjajú vakcínu proti nebezpečnému koronavírusu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: zdroj:webmd.com)


V dvoch ruských ústavoch paralelne prebiehajú práce na vývoji vakcíny proti koronavírusom. Vo vysielaní ruskej televíznej stanice Rossija 1 to uviedla hlavná sanitárna lekárka Ruska Anna Popová. (HSP)


„Vakcína sa vyvíja v dvoch ústavoch paralelne. Je to veľmi dobré,“ vysvetlila Popová.

Taktiež dodala, že ide o normálny vedecký proces. „Niektorí pracujú na jednom algoritme, druhí potom na inom. Robí to tak veľa krajín po celom svete. Dosiahnutie výsledku zatiaľ nebolo stanovené. Dnes je ale zásadnou vecou prijať všetky preventívne opatrenia,“ myslí si hlavná lekárka.

Popová vo vysielaní tiež zdôraznila, že Rusko robí všetko pre to, aby vírus obmedzilo a zabránilo mu. Zároveň sa snaží, aby sa vírus v prípade infiltrácie nerozšíril. Na domácej úrovni potom ľuďom odporučila, aby dodržiavali rovnaké pravidlá, aké sa dodržiavajú pri prevencii chrípky.

 

Nebezpečný koronavírus

Čínske úrady 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prepuknutí neznámej pneumónie vo Wu-chane, čo je hlavné mesto čínskej provincie Chu-pej a najľudnatejšie mesto v strednej Číne. Odborníci stanovili, že pôvodcom tohto ochorenia je koronavírus 2019-nCoV. Podľa posledných údajov počet obetí, ktoré zomreli na nový typ koronavírusu, v Číne dosiahol 41 osôb. Taktiež bolo potvrdených cez 1300 prípadov nákazy.

Mesto Wu-chan, v ktorom žije jedenásť miliónov ľudí, je od štvrtka v izolácii. Doprava v meste bola pozastavená, vrátane metra, autobusov, trajektov a vodnej dopravy. Zrušené boli aj odlety z tamojšieho letiska a odchody zo železničných staníc. Orgány mesta a krajiny odporúčajú, aby ľudia do mesta nejazdili a nikoho do neho nepúšťali, bez závažných dôvodov.

O dočasnom pozastavení dopravného spojenia informovali tiež úrady ďalších deviatich miest čínskej provincie Chu-pej. Ide o mestá Chibi, E-čou, Chuang-kang, Sian-tchao, Zhijiang, Qianjiang, Enshi, Chuang-š ‘, Sien-ning. Opatrenia sa týkajú viac než 29,2 miliónov obyvateľov provincie.

Mimo pevninské územie Číny boli prípady nákazy novým typom koronavírusu už hlásené v Hongkongu (5), v Macau (2) a na Taiwane (3). Tiež sa informovalo o nakazených v Thajsku (zo štyroch osôb boli už dvaja pacienti prepustení), vo Vietname (3), v Singapure (3), Malajzii (3), Japonsku (z troch pacientov bol jeden prepustený), v Južnej Kórei (2 ), v Spojených štátoch (2), v Nepále (1) a Austrálii (1).

Vírus sa dostal aj do Európy. V piatok o dvoch prípadoch nákazy informovali vo Francúzsku. Ide o 48-ročného pacienta z Bordeaux, ktorý sa mal vrátiť z Číny a prechádzal cez Wu-chan, a o jedného pacienta z Paríža. Obaja majú byť v starostlivosti lekárov a v izolácii.

 

 

HSP