13.8.2020 16:01:08

V Bratislave otvorili výstavu dokumentárnej fotografie venovanú Slovenskému národnému povstaniu

(foto: rcvkba.sk)


Fotografickú dokumentárnu výstavu venovanú 75. výročiu Víťazstva nad fašizmom a 76. výročiu Slovenského národného povstania otvorili v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave.29. augusta 2020 si Slovensko pripomenie patriotický sviatok spojený so 76. výročím začiatku Slovenského národného povstania roku 1944. Je to jeden z najvýznamnejších dní Slovenskej republiky. Nadchádzajúce oslavy v mnohých mestách a dedinách na Slovensku svedčia o tom, ako citlivo sa v krajine  stavajú k dedičstvu slovenských patriotov, ako veľmi si ctia pamiatku tých, ktorí v boji za slobodnú vlasť pre budúce generácie Slovákov položili svoj život.

V celonárodnom hnutí odporu sa zúčastnilo približne 60 tisíc vojakov slovenskej armády a 18 tisíc bojovníkov pôsobiacich v slovenských horách v rámci partizánskych oddielov. So spoločným nepriateľom tu bok po boku bojovali zástupcovia mnohých podrobených európskych národov, medzi nimi hrali významnú úlohu  sovietski bojovníci a velitelia, ktorých poslali na pomoc povstalcom. Počas prvých týždňov bojov sa povstalcom, ktorí mali veľkú podporu miestneho obyvateľstva, podarilo oslobodiť od fašistov 30 oblastí Slovenska, kde žilo viac ako milión obyvateľov.

Na výstave máte možnosť uvidieť kópie archívnych dokumentov a vzácne fotografie z čias Druhej svetovej vojny, ktoré dokumentujú hrozné straty, no aj radosť z Víťazstva, veľkého a spoločného Víťazstva, ktoré zachránilo naše národy a kultúry pred zničením. Výstava je pripomienkou toho, akú cenu museli zaplatiť Rusi, Slováci a mnohí iní pre nároky nacistického Nemecka na svetovládu.

Tradície vojenského bratstva Ruska a Slovenska sa stali základom toho, že dnes máme spoločnú pravdu o Druhej svetovej vojne a jednou z úloh danej výstavy je túto pravdu zachovať, ozrejmiť ju mládeži, ak nechceme, aby sa tragédie minulosti opakovali a ak chceme zabezpečiť nasledujúcim generáciám dôstojnú budúcnosť v mieri.


Výstava potrvá do 31. augusta a je dostupná pre návštevníkov od 10:00 do 17:00 každý deň okrem soboty a nedele.


 

Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave