18.2.2020 14:18:33

V Belgicku prezradili tajnú Putinovu zbraň: Používa odtajnené archívy sovietskych tajných služieb, aby dokázal pravdu

Prezident Ruskej federácie
Prezident Ruskej federácie
(foto: Sputnik/Dmitry Astakhov)


A je tu nová „peremoga“. Tento raz ju nedosiahli ukrajinskí demokrati, ale bruselskí odborníci. Objavili novú tajnú zbraň Kremľa: zistili, že prezident Vladimír Putin v ostatnom čase veľký priestor venuje histórii a bojuje proti viacerým prepisovateľom a „modernizátorom“ histórie , hlavne na Ukrajine, v pobaltských a niektorých iných európskych štátoch. Prišli na to, že v tomto boji používa tajnú zbraň, ktorou sú odtajnené informácie zo supertajných sovietskych archívov… (HSP)Tejto téme sa venuje aj novinár Theodor Zima, ktorý svoj článok zverejnil v belgickom denníku Modern Diplomacy. V úvode celkom spravodlivo prízvukuje, že „informačné vojny sa v súčasnosti stali súčasťou nášho každodenného života“… Zdôrazňuje, že tých frontov je viac: „V súčasnosti Západ sa zúčastňuje minimálne na dvoch vojnách: jednu vedie proti čínskemu drakovi a druhú proti ruskému medveďovi. Ale kým informačnú vojnu proti Čínskej ľudovej republike vedú hlavne iba USA, na druhej strane protiruská kampaň pokračuje hlavne v mediálnom priestore Európy,“ podčiarkol Thodor Zima.

Poukazuje na to, že okrem dosiahnutia taktických cieľov, ako napríklad, zabránenie realizácii vzájomne výhodného rusko-nemeckého projektu Severný prúd-2, ktorý je vybudovaný už na 93 percent, sú aj bitky, ktoré majú vážnejší strategický účel. „Odborníci to nazývajú „kognitívnou vojnou“, číže vojnou „hlavných zmyslov a odstrašujúcich obrazov“ a bojiskom sa v tomto prípade stala história,“ podotýka belgický novinár.

„Takže Putin sa vyrútil do boja, aby ochránil svoju históriu, pravdu, pamäť a zmysly – je to čisto ruský, staromódny prístup. Ale predsa získal nové zbrane vo svojom arzenále, keď odtajnili sovietske archívne dokumenty,“ konštatuje Theodor Zima. Pripomenul, že počas nedávneho stretnutia lídrov postsovietskych štátov v Petrohrade ruský prezident predniesol „prednášku, ktorá zanechala veľmi silný dojem, o tom, ako sa začala Druhá svetová vojna“. Belgický novinár je presvedčený, že Putin presne vedel, čo hovorí a že hovorí pravdu, pretože sa v sovietskych archívoch zachovalo obrovské množstvo nacistických dokumentov, dobytých Červenou armádou.

„Ruský prezident predstavil oficiálne telegramy a diplomatické zápisnice toho obdobia, ktoré sa zachovali v sovietskych archívoch. Poslúžili ako závažné, významné a postačujúce dôkazy toho, že nebol to Sovietsky zväz, kto rozpútal požiar druhej svetovej vojny. Vladimír Putin prednedávnom tiež oznámil vytvorenie najväčšieho archívu historických materiálov o druhej svetovej vojne, ktorý bude otvorený pre všetkých záujemcov ako z Ruska, tak aj zo zahraničia,“ uviedol Theodor Zima.

Eugen Rusnák (HSP)