30.1.2016 10:53:50

Už naši predkovia sa vedeli brániť, ak niekto na našu krajinu kradmou rukou siahol...

 

...ak niekto nebol pozvaný. Keď prišli v 44-tom Nemci – vypuklo SNP. Keď prišli v roku 1968 armády Varšavskej zmluvy – opäť, celé mestá, aj toto námestie, boli pokryté plagátmi, ľudia sa stavali na odpor, zomierali ľudia... vidíte, akým, takým spôsobom, ale dali sme najavo, že sme proti, kládli sme odpor... Áno, trvalo to dvadsať rokov, ale nakoniec tie vojská museli odísť, zdôvodnil vo štvrtok 28. januára 2016 prednovembrový disident a predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský zmysel, prečo sa Slovensko musí občiansky vzoprieť voči prítomnosti cudzích vojsk na našom území.

 

A ďalej, tak ako to bolo avizované, vysvetlil na skúsenostiach s občianskym odporom proti prítomnosti vojsk Varšavskej zmluvy u nás, ako by mohol vyzerať občiansky odpor dneška?

- S cudzími vojakmi, ktorí budú na základni, sa nezdravme. My nepozdravme ich a neodzravme, ak by oni pozdravili nás.

- Nebudeme im dávať prednosť pri vstupe do dverí, miestností, do čohokoľvek.

- Nebudeme im uľahčovať parkovanie, najmä tam, kde je málo parkovacích miest.

- Prišiel dokonca návrh, že by sme si mali odpľúvať keď ich stretneme (potlesk).

Vyzývam vás, aby ste podávali ďalšie návrhy na formy takéhoto prejavu, odporu, proti zahraničným vojakom na našom území. Posielajte ich na elektronickú adresu: journal@centrum.sk a z nej sa už dostanú na našu webovú stránku www.srspol.sk a do sociálnych sietí.

 

Ján Čarnogurský ďalej povedal:

·         Vláda sa snaží byť, akoby, rozhodná, no príliš sa jej to nedarí. Pretože základne sa k nám stále blížia a blížia. A nielen základne. Svetové konflikty sa k územiu Slovenska blížia a blížia! A preto Slovensko nemôže byť pasívne. Ak by sme nerobili nič, tak o chvíľu sa to na nás zosype.

·         Kladiem rečnícku otázku. Pomôže nám NATO v migračnej kríze? Pomôže NATO Európe v migračnej kríze? Samozrejme, že nie!

·         Keď tu budú základne, alebo len toto koordinačné centrum, kto a kde sa bude rozhodovať o tom, kam sa budú vysielať rakety, lietadlá, vojaci? V Bratislave alebo vo Washingtone? Vo Washingtone, vo Washingtone..., odpovedal si Ján Čarnogurský spolu so zhromaždením a dodal: Také koordinačné centrum a tým menej základňu u nás nechceme!

·         Či to bude alebo nebude základňa sa dá odhaliť alebo skontrolovať veľmi ľahko! Treba sa opýtať tých, ktorí to propagujú, či cudzí vojaci v tzv. koordinačnom centre budú podliehať slovenským súdom ak tu niečo spáchajú?

Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu, hoci aj z nedbalosti, či ich bude súdiť slovenský súd alebo žiadny súd. A uvidíte, že odpoveď dostanete, že nebude ich súdiť žiadny súd!

·         Je jasné, že keď sa tu postavia základne, tak budú namierené proti Rusku. No považujeme my Rusko za svojho nepriateľa? Považujeme Rusko za nepriateľa Slovenska? Nie! Nie!..., volal spolu s prítomnými a dodal: Rusko bolo historicky naším strategickým spojencom!

·         Pod tlakom NATO sme už museli prebudovať svoju armádu tak, že naša armáda už nie je schopná brániť územie Slovenska! Naša armáda je vlastne určená na to, aby chodila na zahraničné misie, do vojen, ktoré začínajú iní. ... všetky zatiaľ začínali Spojené štáty.

·         Naša vláda sem-tam niečo povie, že nechceme základne, ale potom, keď sa nejaké centrum tu vybuduje, tak ho odsúhlasí a keď sa o dva mesiace vybuduje základňa, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude ticho.

Treba povedať toľko. Mali sme aj horšie vlády, čo sa týka týchto otázok, ale tak, či tak musíme povedať, že aj súčasná vláda v otázkach zahraničnej politiky vajatá.

·         Preto  musíme zobrať túto otázku do vlastných rúk a spoliehať sa sami na seba! Pretože keď naši ministri, alebo aj predseda vlády, o prezidentovi ani nehovoriac, prídu do Washingtonu alebo do Bruselu a tam na nich ani len nezdupocú, len trochu zvýšia hlas, tak oni hneď odsúhlasia čo im predložia.

A preto my musíme dávať najavo a postarať sa o to, aby tu cudzí vojaci neboli a pokiaľ tu budú, pokiaľ ich tuná natlačia, aby na každom kroku videli, že ich tuná nechceme, že si ich tuná neželáme a že chceme aby odišli preč.

A preto, keď to nerobí vláda, robme to my a spustime občiansky odpor proti cudzím vojakom NATO na našom území. (búrlivý potlesk)

Ako vidíte, náš občiansky odpor bude zatiaľ naozaj len občiansky. Nebude to nič trestné, nikoho nebudú môcť za nič popoťahovať.

Dôležité je, že prestaneme mlčať a dokážeme si, že sa vieme postaviť na odpor ako slovenské generácie pred nami!

Nepochybujeme, že skôr, alebo neskôr ZVÍŤAZÍME!!!

 

 

Jalal Sulejman, podpredseda KSS

James Donald veľmi krásne popísal cestu do otroctva – najprv vám vezmú zbrane, potom vám vezmú majetok a potom vás prinútia pracovať, pričom sa musíte tváriť, že sa vám to páči.

·         Havlovým dekrétom zhabali vojenský priemysel, následne rabovačkou zhabali spoločný majetok. Výsledkom je, že dnes už chodíme prosiť o prácu za minimálnu nedôstojnú mzdu! Lenže odmietame im dať najavo, že sa nám to páči. Práve preto sme sem prišli, aby som povedali: Nie, nepáči sa nám to!

·         Vážení priatelia, úspech je spätý s úprimnosťou. Preto si tu musíme povedať pravdu.

My dnes hovoríme, že tu budeme aj nabudúce, ale stále ťaháme za kratší koniec. Na konci minulého roku sme deklarovali, že základne na území Slovenska nechceme. Lenže dnes už deklarujeme, že tieto základne chceme odstrániť. Znamená to, že oni ich už postavili.

·         Nevadí. Vydržíme. Ale po týchto voľbách si sadneme a v duchu Vianočnej dohody pokojne môžeme pripraviť Veľkonočnú dohodu vlastencov, ľavičiarov, demokratov, kresťanov...

Všetci musíme dať najavo, že sa vieme aj obetovať. Oni sa však spoliehajú, že na dnešnom Slovensku sa obetovať nikto nechce. Lenže v tom sa mýlia!

My ich v záujme mieru vieme prinášať.

Pred asi desiatimi dňami som mal česť stretnúť sa s veľvyslancom Sýrskej arabskej republiky na Slovensku so sídlom vo Viedni. Úprimne vám hovorím, že na ich tvárach som si prečítal víťazstvo!

Jediná legitímna sýrska arabská armáda má za posledných desať dní obrovské výsledky. My v Sýrii musíme zvíťaziť pretože takto chránime Európu a Slovensko!

 

Roman Ruhig, občiansky aktivista

·         Mier je právom na život! Slovenský občan vždy chcel žiť v mieri, pracovať a budovať svoju vlasť. Ale ako ju budeme budovať, keď budeme zbrojiť proti niekomu?

·         My nemáme nepriateľov, preto tieto peniaze nepotrebujeme na zbrane. Potrebujeme ich dať mladým rodinám, aby tie mohli rozvíjať túto republiku. Zvýši sa tým aj populácia a ak by tak konala pani Merkelová, nemusela by dvíhať počty populácie pozývaním imigrantov.

 

Artur Bekmetov, občiansky aktivista

·         Musím kričať, aby nás počuli i tí, ktorí nepociťujú hrozbu, že len pár kilometrov odtiaľto vznikne vojenský objekt NATO. Čo je po takmer štvrťstoročí vojenský objekt cudzej armády u nás!

·         4 milióny EUR je suma, ktorú nás bude stáť renovácia a rekonštrukcia základne v bratislavských Vajnoroch. Táto suma ide mimo rozpočtu na obranu.

Keď sme vstupovali do NATO sľubovali nám, že obrana bude lacnejšia, nie je to pravda! Neutrálne Rakúsko dáva na obranu 0,8 % HDP. Švajčiarsko tak isto – 0,8 % HDP a Švédsko 1,2 %. No my sme nútení a tlačení zvyšovať rozpočet na obranu do dvoch percent HDP. 

Navyše tieto 4 milióny budú ešte nad rámec oných dvoch percent. Vzniká teda otázka: Načo máme byť súčasťou tohto tzv. obranného paktu, ktorý nás stojí toľké peniaze? A to v čase keď štrajkujú učitelia, keď sa na ďalší štrajk chystajú zdravotné sestry?

„V tomto kontexte chcem zdôrazniť, že tak premiér Fico, ako aj prezident Kiska klamú. A sú rovnakí. Pretože na jednej strane hovoria, že školstvo je ich priorita, že zdravotníctvo je ich priorita, rast zamestnanosti je ich priorita, no reálne sa vynakladajú vyššie peniaze len a len na obranu! A na zbrojenie!“

·         Viaceré krajiny EÚ označujú za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu prílev nelegálnych imigrantov. Ale nikto z našich predstaviteľov nepožiadal o pomoc severoatlantickú alianciu a ani samotná aliancia nemá záujem na tom, aby nám pomáhala. Chce nás poštvávať proti Rusku, čo je evidentné!

·         Tak, ako pri prejazde amerického konvoja, i teraz chcem povedať, že nemáme nič proti americkým občanom. Posielajte k nám vašich študentov, športovcov, umelcov..., ale nie vojakov. Americkí vojaci nie sú na Slovensku vítaní!

 

Iveta Kurillová, kandidátka koalície Spoločne za Slovensko

·         To, čo sa dnes v Európe deje si dovolím nazvať riadenou islamizáciou Európy. Slovensko sa vďaka rozhodnutiu európskych lídrov stalo neslobodnou krajinou.

·         Začala sa genocída európskych národov a to aj za asistencie aliancie NATO. Aliancie, do ktorej sme pred niekoľkými rokmi vstupovali s naivnými očakávaniami, že ak sa niečo v členských štátoch udeje, tak nám NATO pomôže a zasiahne. Slovenskí predstavitelia sa tvária ako poskokovia výhradne pre aliančné potreby.

·         „Nechceme byť členmi tejto zločineckej a teroristickej organizácie, ktorá za posledných niekoľko desiatok rokov rozpútala niekoľko vojen, v ktorých trpia a zomierajú iba nevinní ľudia!“

Nenechajme si vziať svoju identitu, svoju slobodu!

·         Slovenský národ chce žiť v mieri „a preto, tak ako sme pred niekoľkými rokmi dobrovoľne vstúpili do NATO (výbuch nesúhlasných protestov, že nevstúpili sme dobrovoľne), okamžite z nej vystúpme (naopak obrovská verbálna podpora).

 

Lukáš Perný, ľavicový aktivista

·         Vyzývam vás všetkých, aby ste oslovovali svoje okolie, svoje rodiny a všetkých, ktorým ide o budúcnosť tohto národa. Vyzývam k jednote všetkých progresívnych síl v mene národného oslobodenia v boji proti imperializmu.

·         Stali sme sa kolóniou a jediná možnosť, ktorá nám zostáva, je vystúpiť zo všetkých špinavých štruktúr, do ktorých nás nahnali!

Vyzývam všetkých, všetky národné sily, všetky socialistické, ľavicové, komunistické, kresťanské... sily aby sa postavili proti okupantom, ktorí z nás urobili ekonomickú kolóniu Západu.

 

Vladimír Malý, účastník protestného zhromaždenia v Prahe 27. 1. 2016

·         Z tohto zhromaždenia vyplynulo Memorandum, ktoré prijali zástupcovia strán a hnutí proti vojne a za mier, zástupcovia vlasteneckých strán, hnutí a iniciatív z Českej republiky, zo Slovenskej republiky, z Poľska, Bulharska a Nemecka.

Zástupcovia konštatovali vážnosť situácie v Európe a vyjadrili obavy z postupujúcej ekonomickej, sociálnej, politickej a morálnej krízy. Európska únia a Európska komisia svojou nečinnosťou preukázali, že sú neschopné túto situáciu riešiť.
Z týchto dôvodov sa zástupcovia spomenutých strán, hnutí a iniciatív dohodli na vytvorení SPOLOČENSTVA EURÓPSKYCH NÁRODOV.  

Prvé oficiálne zasadnutie tohto novozaloženého vrcholného orgánu sa uskutoční v sobotu 27. 2. 2016 na Trojmedzí: Slovenska (obec Čierne pri Čadci), Poľska a Česka.

Rudolf Kriška, občiansky aktivista

·         Považujem sa za mierového aktivistu. Tajné služby ma pravdepodobne vyhodnotili ako druhého najväčšieho rusofila po pánovi Čarnogurskom.

Sľúbil som, že s týmto krížom a nápisom (vlastní značku Stop, do ktorej dopísal: Stop US Army), že budem chodiť po Bratislave. Splnil som to!

Chodil som ulicami Bratislavy keď jej predvianočné námestia a ulice boli plné spoluobčanov a aj zahraničných hostí (potlesk).

Mnohí sa fotografovali a vraj to bolo aj v rakúskych novinách.

·         Obrancom mieru vo svete je dnes Ruská federácia pod vedením „osvieteného“ Putina. „O tom, myslím, medzi nami nie je pochybnosti“.

12. júna má Rusko štátny sviatok Deň Ruska. Navrhujem, aby sme na tomto mieste s pomocou ruského veľvyslanectva sa pokúsili uskutočniť koncert ruskej kultúry.

 

Na záver januárového protestného zhromaždenia zaznela výzva o pripojenie sa všetkých k nášmu občianskemu odporu, o získavanie preň svojich priateľov a známych. „Lebo ak nedosiahneme zmenu, tak po našich verejných priestranstvách sa začnú prechádzať nie naše rodiny s deťmi, ale vojaci „Ríše dobra“, ktorí si svoj život bez agresie a vojen už nevedia ani len predstaviť“, dodal moderátor podujatia.

Ďalšie protestné zhromaždenie sa uskutoční v marci 2016, informácie o jeho dátume konania nájdete aj tu v rubrike Oznamy a na nám spriaznených sociálnych sieťach.

Vladimír Mikunda

  

 

 

 

 

Spracoval Vladimír Mikunda