26.9.2015 19:31:06

Už aj v Spišskej Novej Vsi proti základniam NATO (video)

SNV, 24. 9
SNV, 24. 9

 

V štvrtok 24. 9. 2015 sa v Spišskej Novej Vsi uskutočnilo protestné zhromaždenie proti základniam NATO na Slovensku a za mier. Zúčastnilo sa ho okolo 50 ľudí a počas vystúpení jednotlivých rečníkov sa pristavovali ďalší okoloidúci občania. Možno sa to zdá niekomu málo (určite s ním nebudem polemizovať), ale keď si zoberieme, že Slovensko-ruská spoločnosť v Spišskej Novej Vsi existuje 4 mesiace, tak to nie je zlý výsledok. Ako povedal tajomník Charty 2015 Peter Nišponský počas svojho vystúpenia, nejako sa začať musí.

 

Demonštráciu otvorila štátna hymna Slovenskej republiky v podaní umeleckého súboru Podtatranskí Alexandrovci, ktorí už pol hodiny pred jej začiatkom svojím spevom upozorňovali, že sa na námestí bude niečo dať. Báseň od Márie Rázusovej-Martákovej „Všetkým, čo vojnu chcú“ predniesol Alexi Alexiev a výborne zapadla do scenára podujatia. Následne všetkých zúčastnených privítal predseda klubu Arbat Branislav Rusiňák, ktorý pripomenul, že v rovnakom čase prebieha takýto protest aj v Bratislave. Predstavil ciele protestu, vyzval k znižovanie napätia v Európe a rozvoju priateľských mierových vzťahov s Ruskou federáciou.

Za Slovensko-ruskú spoločnosť vystúpil bývalý minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš, ktorý kritizoval, v akom stave sa nachádza naše poľnohospodárstvo po vstupe SR do Európskej únie. Arabská jar podľa neho priniesla rozvrátené štáty, chudobu a miliardu hladujúcich ľudí na Zemi .Ekonomická vojna v Európe sa už začala. Bez Asada a Putina sa situácia v Sýrií nebude dať vyriešiť, čo si začína uvedomovať aj nemecká kancelárka Merkelová. V nadväznosti na odkaz Jána Kollára v „Slávy dcére“ uviedol, že Rusko je ako mohutný dub, so svojimi hlbokými koreňmi opäť mohutnejúcimi po roku 1999 a úzka spolupráca s ním je garanciou nášho prežitia.

Peter Nišponský, tajomník Charty 2015 pripomenul, že so Slovenskom má NATO veľké plány v súvislosti s vybudovaním logistickej základne, vojenského skladu alebo riadiaceho pracoviska. Vyzval vrcholných predstaviteľov štátu, aby na októbrovom summite NATO v Bruseli odmietli tieto plány. Za súčasnú utečeneckú krízu viní západné štáty, ktoré vyhnali ľudí z domovov.

Ďalej protest pokračoval čítaním „Postrehov z Luhanska“, ktoré opisovali momentálny život z tejto oblasti, boli to tragické, ale aj úsmevné príhody, ktoré nám zaslal Mark Taraščanski, ktorý žije v Luhansku a učí na miestnej univerzite. Mária Pižemová je rada, že sa v tejto veci spojili ľudia rôznej politickej príslušnosti, či náboženského vierovyznania.

Protestné zhromaždenie zakončila krásna pieseň Partizánska a štátna hymna SR.


Video: 
https://www.youtube.com/watch?v=0kMwnUqgYVY&feature=youtu.be
 

Branislav Rusiňák