17.1.2021 15:04:57

Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

Komplet RS-24 Jars
Komplet RS-24 Jars
(foto: AM)


Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a druhý stacionárne, teda zo šachty. (armadnymagazin.sk)Komentár spravodajstva tvrdil, že vojská ich už dostali vyše 150 a že už len v niektorých útvaroch sa nachádzajú komplexy Topoľ M. Aj tie budú vymenené za „Jars-y“. Mobilné „Jars-y“ môžu prijať pokyn na odpal kedykoľvek a kdekoľvek. Rusi stále zdôrazňujú, že to bude v rámci odvety na atómový útok proti nim.

Hovorí sa, že „Jars-y sú dvoch variantov. S ľahkými hlavicami čiastočne unifikovanými s námornými raketami „Bulava“ a „Liner“ a taktiež s omnoho mohutnejšími raketami strednej triedy. Tie budú vyraďovať najdôležitejšie ciele ako podzemné bunkre, veliteľské centrá strategických rakiet…

V roku 2019 sa skončili letové skúšky novej modifikácie rakiet „Jars M“ s individuálnymi hlavicami a samostatnými motormi na každej. V perspektíve budú „Jars-y“ vybavené aj manévrujúcimi hyperzvukovými hlavicami. Konštrukčné práce na tom už prebiehajú.

Takže prežijú útok „Jarso-v“ aspoň šváby?


Vladimír Mikunda