04.8.2012 10:55:06

Úspech ruských vedcov – cez vodu pozerajú ako cez vzduch

V obrovskej mase vody je ponorený objekt, avšak ruskí vedci ho už dokážu vidieť. Tak jasne a zreteľne akoby medzi nimi a objektom žiadna voda nebola. Práve táto metóda, zatiaľ jediná na svete, bola dnes ocenená prémiou Roždestvenského v Ruskej akadémii vied (RAV).
Laureátmi prémie sú autori z RAV a Inštitútu oceánologie RAV, ktorí vytvorili túto novú pozorovaciu metodiku. Povedané inak, merajúc, analyzujúc a pri nevyhnutnosti aj odoberajúc z podvodných „obrázkov“ rozptyly a pohltenia svetla ... vedci dosahujú takú ostrosť vyobrazenia objektu ako by naň pozerali cez vzduchoprázdno.
Ale to nie je všetko. Metódu je možné prispôsobiť aj na mnohé ďalšie prírodné podmienky. Dá sa ňou, napríklad, skúmať morské dno a podmorské objekty aj cez zvlnenú podmorskú pôdu, upresnila ITAR-TASS.
Vo svete nič také neexistuje. Aj takto podporilo svoje rozhodnutie o udelení prémie prezídium RAV. Nová metodika má úžasný potenciál využitia, vrátane ďalších možností vypracovania správnej stratégie nových prieskumných prác v mori.
-vmi- podľa Izvestia, 23. marec 2010

Poznámka -vmi-:
Novej metóde sa nepochybne potešia geológovia, vojaci ..., ale možno aj hľadači bájnej lochnesskej príšery.