09.8.2018 10:36:51

USA uvalili na Rusko nové sankcie za otrávenie Skripaľa

Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo, že kvôli prípadu Skripaľa budú voči Rusku uplatnené nové sankcie, ktoré začnú platiť od 22. augusta.

„Po vypršaní 15 dňového obdobia od okamihu vyrozumenia Kongresu tieto sankcie vstúpia do platnosti, dané oznámenie bude zverejnené vo Federálnom súpise zákonov USA pravdepodobne 22. augusta 2018,” uvádza sa v správe amerického ministerstva.

 

Ministerstvo zahraničia USA upresňuje, že nové sankcie budú zavedené v súvislosti s použitím nervovo paralytickej látky novičok v Salisbury proti občanovi RF, čím bolo porušené medzinárodné právo a konvencie o zákazu použitia chemickej zbrane.

 

V britskom Salisbury bol 4. marca otrávený bývalý plukovník GRU Sergej Skripaľ, ktorý pracoval pre britské tajné služby a jeho dcéra Julia. Britská strana tvrdí, že otrávenie látkou A-234 má na svedomí Rusko, ktoré však toto obvinenie kategoricky popiera.

 

V USA chcú Rusko uznať sponzorom terorizmu

Ako bolo uvedené, na jednej strane je formulácia podobná začiatku kampane, ktorá má vylúčiť Rusko zo stálych členov Rady bezpečnosti OSN. Na druhej práve také bolo odôvodnenie pre uloženie sankcií voči Iránu.

Dokument s názvom „Zákon na ochranu americkej bezpečnosti pred agresiou Kremľa 2018″ bol vnesený do senátu Kongresu 3. augusta. Pripravili ho senátori Lindsey Graham, Robert Menendez, Corey Gardner a Benjamin Cardin. Ako píše denník, návrh zákona vyzerá ako vnútorne politický a je viac pravdepodobné, že sa zameria na amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý voči Rusku robí príliš mäkkú politiku.

Text začína výzvou k americkému vodcovi. Obzvlášť je vyzývaný, aby podporil snahy o zabránenie vmiešavania sa ruskej vlády alebo iných zahraničných hráčov do činností amerických štátnych inštitúcií i do demokratických procesov v krajine, odmietol podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a vyzval k návratu Krymu Ukrajine.

Senátori tiež chcú prinútiť Trumpa, aby efektívnejšie robil zákon o odpore nepriateľov Ameriky prostredníctvom sankcií (CAATSA). Navrhuje sa aktualizácia tzv. Kremeľského zoznamu amerického ministerstva financií a zahájenie hľadania prostriedkov a peňazí ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Ako bolo poznamenané, návrh zákona tiež navrhuje prenesenie existujúcich sankcií proti Moskve do jedinej bázy — od CAATSA až po „Magnitský zákon”. Navrhuje sa zákaz operácií v USA a tiež zmrazenie aktív siedmich ruských bankových štruktúr, ktoré sú už pod sankciami. Senátori tiež chcú vytvoriť národné stredisko pre boj s ruskou hrozbou a sankčný úrad v Bielom dome, ktorý bude koordinovať činy Washingtonu ohľadne protiruských sankcií s európskymi krajinami.

Zvláštna kapitola je venovaná nešíreniu chemických zbraní. Tu sa pripomína otrava bývalého dôstojníka GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, z ktorej Londýn a niekoľko západných krajín obvinilo Rusko. Moskva to odmieta.

Dokument tiež popisuje mechanizmus, ktorého cieľom je zabránenie tomu, aby akýkoľvek americký zástupca vyviedol USA z NATO.

 

SP, 9. 8. 2018, Sputnik