06.2.2020 12:02:11

USA pripravuje skutočnú vendettu pre európske spoločnosti, ktoré budú nakupovať plyn zo Severného prúdu-2

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 (ilustračné foto)
Výstavba plynovodu Nord Stream 2 (ilustračné foto)
(foto: REUTERS/Anton Vaganov)


Viaceré európske médiá a analytici poukazujú na to, že Washington používa pochybné metódy v snahe odradiť členské štáty Európskej únie od nákupu ruského plynu, ktorý skôr či neskôr začne prúdiť plynovodom Severný prúd-2. (HSP)


Prízvukujú, že USA pripravuje skutočnú „vendettu“ pre európske spoločnosti, ktoré budú nakupovať plyn dopravený do EÚ prostredníctvom európsko-ruského plynovodu. Za týmto účelom Biely dom pripravuje nový balík čo najbolestivejších sankcií a reštrikcií.

Nemecký denník Handelsblatt, napríklad, uvádza, že USA sa snaží znechutiť európske spoločnosti ešte predtým, ako európske firmy a Rusko spoločne dobudujú Severný prúd-2 a ruský zemný plyn začne prúdiť do Európy. Nemeckí novinári sa odvolávajú na svoje zdroje vo Washingtone a prízvukujú, že Biely dom pripravuje nové sankcie, ktoré už tento alebo budúci mesiac môže schváliť americký Kongres v závislosti od toho, kedy Rusko začne distribuovať plyn do Európskej únie.

Sankcie budú nasmerované predovšetkým proti európskym investorom tohto plynovodu a tiež spoločnostiam, ktoré mienia odoberať ruský plyn. „Vieme, že Američania sú rozhodnutí zničiť Severný prúd-2,“ cituje nemecký denník zástupcu domácej energetickej spoločnosti Uniper, ktorá sa zúčastňuje na financovaní výstavby plynovodu. Podľa jeho slov vedenie jeho firmy, ako aj mnohé iné spoločnosti, na ďalšie nepríjemné kroky zo strany USA nechcú ani myslieť, ale budú nútení veľmi pozorne sledovať vývoj udalostí.

Nemecký denník pripomenul, že okrem domácich spoločností Uniper a Wintershall Dea sa na výstavbe Severného prúdu-2 zúčastňujú: francúzska spoločnosť Engie, rakúska OMV a britsko-holandská spoločnosť Shell Group. Financujú 50 % projektu. Ruský plynový koncern Gazprom je majiteľom a operátorom plynovodu.

Eugen Rusnák (HSP)