24.9.2018 12:28:04

USA prehrávajú v Afganistane a obviňujú Moskvu z podpory Talibanu

Portál RusVesna komentuje nervozitu Washingtonu s neúspechmi v Afganistane, kde Taliban obsadzuje napriek všetkým americkým snahám, ďalšie územia a vytláča vládne afgánske jednotky a ich amerických poradcov.

Prešlo už 17 rokov od vtrhnutia USA do Afganistanu. Ako je už zvykom, dobrodružstva v Afganistane sa museli zúčastniť aj štáty NATO. Keď bojoval v Afganistane ZSSR, nikdy do konfliktu neťahal štáty Varšavskej zmluvy. Počas sovietsko-afgánskej vojny zahynulo aj menej afgánskych civilistov ako teraz. USA majú na svedomí viac životov afgánskych civilistov ako ZSSR. 

Napriek všetkým snahám sa však Američanom a NATO v Afganistane výrazne nedarí. Taliban slávi úspechy a americké plány sa postupne rúcajú. Američania už začali s obviňovaním Ruska, ktoré podľa ich slov dodáva výzbroj a strategické informácie Talibanu. Ak by to aj bola pravda, tak Rusi len nechávajú ochutnať Američanom ich vlastnú medicínu. Počas sovietsko-afgánskej vojny Američania vytvorili a podporovali Taliban v boji proti sovietskym jednotkám a ZSSR takisto neúspešne protestoval, rovnako ako dnes protestujú Američania.

Konflikt v Afganistane sa skončí až vtedy, keď z Afganistanu podobne ako z Vietnamu utečie posledný americký vojak či žoldnier. Taliban je zoskupenie s mohutným politickým dosahom a vplyvom, takže s Talibanom bude potrebné rokovať. Američania vo svojej arogantnosti už nedokážu komunikovať, zvykli si na ultimáta a vyhrážky, ktoré však na Taliban neplatia. Keď to s Američanmi nejde po dobrom, tak to pôjde po zlom. Taliban systematicky obsadzuje nové územia a americkí vojaci, inštruktori či žoldnieri opúšťajú svoje opevnené základne len ojedinele a neradi.

Portál RusVesna venoval svoju pozornosť aj slovám Erika Princea, hlavy amerických žoldnierov z bývalej skupiny Blackwater.

Podľa Princea vojna v Afganistane Washington neprimerane vyčerpáva. Každý rok Afganistan stojí USA 49 miliárd USD, 17 miliárd USD stojí podpora a financovanie vojenských základní. Momentálne slúži v Afganistane takmer 45 tisíc vojakov a žoldnierov, ktorí nedokážu plniť vytýčené strategické úlohy. Každý mesiac však Američania strácajú v Afganistane niekoľko mužov.

Američania začínajú opakovať sovietske chyby v Afganistane. Kontrolujú väčšie mestá, vojenské základne, používajú letectvo, to však na likvidáciu Talibanu nestačí. Ak sa bude situácia vyvíjať rovnakým spôsobom ako sa vyvíja dnes, očakáva Američanov v Afganistane obdobná porážka ako vo Vietname.

Američania v minulosti podporovali Taliban v boji proti ZSSR. Taliban neuznáva rovnoprávnosť mužov a žien, ide o militantné moslimské hnutie. ZSSR podporoval v Afganistane socialistickú vládu, ktorá presadzovala rovnoprávnosť, bezplatnú lekársku starostlivosť, školstvo a právo na vzdelanie, vytvárala pracovné príležitosti pre všetkých. Američania svojou podporou Talibanu a vtrhnutím do Afganistanu v roku 2001 vrátili Afganistan do stredoveku.

Američania zasiali vietor a dnes žnú búrku. Porážka v Afganistane však bude znamenať aj porážku Američanov na Blízkom východe, v prípade porážky v Afganistane budú musieť americkí vojaci aj Sýriu a Irak.

HSP, 24. 9. 2018, rusvesna