01.6.2020 12:26:17

USA označí Antifu za teroristickú organizáciu

Záber z aktuálnych nepokojov v USA
Záber z aktuálnych nepokojov v USA
(foto: Twitter)


Prezident Trump v nedeľu oznámil, že vláda USA označí krajne ľavicovú skupinu Antifa za teroristickú organizáciu. (HSP)Trump obvinil Antifu z nepokojov, ktoré vypukli v celej krajine v reakcii na smrť neozbrojeného černocha Georga Floyda, ktorý zomrel 25. mája, v policajnej väzbe v Minneapolise po tom, čo mu pri zatýkaní policajt kľačal na krku.

Spojené štáty americké navrhnú označiť ANTIFU za teroristickú organizáciu,“ napísal na Twitter v nedeľu popoludní Trump.

Zostáva nejasné, kto presne stojí za eskaláciou násilia na pôvodne mierových protestoch proti polícii, pričom obvinenia boli vznesené proti krajne ľavicovým extrémistom.

„Je to ANTIFA a radikálna ľavica. Neobviňujte ostatných!“, tweetoval Trump v sobotu.

Minister zahraničných vecí Mike Pompeo bol menej priamy, keď uviedol, že za rabovaním, podpaľačstvom a násilím, stoja skupiny podobné Antife.

Generálny prokurátor Minnesoty Keith Ellison uviedol pre „Fox News Sunday“, že má dôkazy o tom, že do násilného správania sa v Minneapolise boli zapojení ľudia z mimovládneho sektora, ale neuviedol, či boli pridružení k nejakej konkrétnej skupine alebo ideológii.

Rezolúcia navrhujúca označiť Antifu ako teroristickú organizáciu bola v senáte predstavená už v roku 2019. V nej sa uvádza, že Antifa „predstavuje odpor voči demokratickým ideálom pokojného zhromažďovania a slobody prejavu pre všetkých.“

Toto opatrenie predložené senátorom Billom Cassidym a senátorom Tedom Cruzom bolo reakciou na hrozby a konanie jednotlivcov pridružených k Antife, voči úradníkom ICE a novinárovi Andymu Ngo.

Pavol Novak (HSP)