31.5.2020 12:53:57

USA obvinili Rusko z vytlačenia falošných bankoviek pre Líbyu v hodnote miliardy dolárov, Moskva reagovala

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Pixabay)


Maltská vláda zabavila falošné líbyjské bankovky v hodnote 1,1 miliardy USD, uvádza sa na oficiálnom portáli Ministerstva zahraničných vecí USA. Americké ministerstvo zahraničia tvrdí, že falošné dináre boli vytlačené Goznakom – ruským podnikom, ktorý patrí vláde a zaoberá sa tiež výrobou bankoviek, mincí a pasov. (HSP)Objednávateľom bola podľa americkej verzie akási nezákonná organizácia, a nie Centrálna líbyjská banka.

MZV USA obviňuje Rusko tiež z prehlbovania ekonomických problémov Líbye.

„Tento incident opäť potvrdzuje, že je potrebné, aby Rusko zastavilo svoju škodlivú a destabilizujúci aktivitu v Líbyi,“ dodali na ministerstve.

Firma Goznak, ako je podľa ruskej tlačovej agentúry TASS uvedené na jej webovej stránke, vyrába bankovky na objednávku centrálnych a národných bánk. Goznak totiž počas svojej existencie vytlačil a dodal bankovky už do desiatok krajín.

 

Moskva poprela, že líbyjské bankovky tlačené v Rusku a zhabané Maltou sú falošné

Moskva v sobotu poprela tvrdenie Spojených štátov, že líbyjské bankovky boli falošné. Napísala o tom v noci na nedeľu agentúra AFP.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie v reakcii na americké obvinenia uviedlo, že trvá na tom, že bankovky, ktoré vytlačila ruská štátna akciová spoločnosť Goznak, sú zákonným platidlom.

 

Situácia v Líbyi

Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya fakticky prestala fungovať ako jednotný štát. Teraz je v tejto krajine dvojvládie. Na východe zasadá ľuďom zvolený parlament, a na západe, v hlavnom meste Tripolis, sídli Vláda národnej jednoty na čele Faiz Sarradžem, vytvorená za podpory OSN a EÚ.

Úrady vo východnej časti krajiny konajú nezávisle od Tripolisu a spolupracujú s Líbyjskou národnou armádou na čele s maršalom Chalífom Haftarom, ktorý od apríla 2019 neustáva v pokusoch o dobytie Tripolisu.

USA obviňovali predtým Rusko zo zasahovania do záležitostí Líbye, pretože podporuje sily Chalífa Haftara. Rusko neraz zamietlo obvinenia z účasti v líbyjskom konflikte a označilo za nepodložené tvrdenia, že sú tam údajne ruskí žoldnieri.  Moskva pritom vystupuje za mierové urovnanie situácie v tejto africkej krajine a udržiava kontakty s oboma znepriatelenými stranami.

 

HSP