01.12.2020 20:42:07

USA „investovali“ do Ukrajiny ďalšie štyri miliardy dolárov

Na snímke budova veľvyslanectva USA v Kyjeve
Na snímke budova veľvyslanectva USA v Kyjeve
(foto: Screenshot YouTube)


Nie je žiadnym tajomstvom a aj to oficiálne priznali najvyšší americkí predstavitelia, že na realizáciu „majdanu“ v Kyjeve pred 6 rokmi, Washington poskytol ukrajinským „kolegom“ vyše 5 miliárd dolárov. Zdalo by sa, že cieľ bol dosiahnutý a v USA môžu spávať pokojne. Ale kdeže! Súčasný kyjevský režim treba podporovať aj naďalej, pretože ledva dýcha. Spojené štáty v priebehu nasledujúcich šiestich postmajdanských rokoch, „investovali“ do Ukrajiny ďalšie štyri miliardy dolárov. (zemavek.sk)Ukrajinské média odvolávajúc sa na informácie amerického veľvyslanectva na Ukrajine uviedli, že USA v priebehu ostatných šiestich rokov poskytli Ukrajine finančný balík v celkovej výške 4,1 miliardy dolárov. Porovnávajú to s výškou amerických „investícií“ na organizáciu krvavého a nezákonného štátneho prevratu na Ukrajine – povestného Majdanu spred šiestich rokov. V tejto súvislosti pripomenuli aj vyhlásenia štátnej tajomníčky Victorie Nulandovej, podľa ktorej do roku 2014 Spojené štáty vynaložili 5 miliárd dolárov na „demokratizáciu“ Ukrajiny.

„Od roku 2014 poskytli Spojené štáty Ukrajine pomoc vo výške viac ako 4,1 miliardy amerických dolárov, jednak na bezpečnostné, ale aj na iné účely. Tiež sme poskytli Ukrajine tri záruky na štátne pôžičky, každá vo výške jednej miliardy dolárov, aby sme pomohli stabilizovať ukrajinské hospodárstvo. Americká rozvojová pomoc podporuje prebiehajúce reformy v zdravotníctve, súdnictve a energetike, vytvára príležitosti pre malé a stredné podniky, posilňuje nezávislé médiá a okrem iného prispieva k ďalšej integrácii Ukrajiny so Západom,“ citujú ukrajinské média vyhlásenie americkej ambasády v Kyjeve.

Domácim novinárom tiež neušla pripomienka amerického veľvyslanectva týkajúca sa fiškálneho roku 2020. Podľa neho USA poskytli Ukrajine pomoc vo výške 698 miliónov dolárov. Čiastka 448 miliónov dolárov išla z programu ministerstva zahraničia (USAID) a 250 miliónov dolárov z Ukrajinskej iniciatívy bezpečnostnej pomoci (USAI). Z tých 250 miliónov dolárov bola suma 50 miliónov dolárov určená na nákup útočných zbraní. To ako výlučne „hospodárska a humanitárna pomoc“ nevyzerá.

„Cieľom americkej vojenskej a bezpečnostnej pomoci je posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny, aby bolo možné monitorovať a chrániť jej hranice, bezpečnejšie a efektívnejšie rozmiestniť jej jednotky a tým smerovať ku kompatibilite s NATO. Humanitárna pomoc USA zahŕňa financovanie nutne potrebného dočasného ubytovania, zabezpečenie a distribúciu základných životných potrieb, ochranu detí, starších ľudí, psychosociálnu podporu, opravu vodnej infraštruktúry, ďalej zabezpečenie živobytia a podpory rozvoja podnikania vnútorne vysídlených osôb,“ citujú ukrajinské média správu americkej diplomatickej misie.


 

Zdroje:

(1) Посольство США в Киеве сообщило о размерах помощи для Украины с 2014 года, Korrespondent.net, 27.11.2020

(2) Посольство США в Киеве сообщило о размерах помощи для Украины с 2014 года, Daily.com.ua, 27.11.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)