08.11.2018 11:18:35

USA dúfajú, že Rusko povolí Izraelu znova bombardovať iránske ciele v Sýrii

Portál Meždunarodnye novosti informuje o izraelskej frustrácii. Izrael je dezorientovaný z toho, že ruské systémy S-300 prikovali izraelské letectvo k zemi, takže izraelské lietadlá už takmer 1,5 mesiaca nepodnikajú teroristické útoky na sýrske územie. Frustrovaný Izrael sa preto rozhodol urobiť to, čo robil posledných 30 rokov. Vyžaloval sa USA a verí, že Američania okamžite prinútia Rusko plniť izraelské predstavy.

James Jeffrey, špeciálny predstaviteľ USA pre Sýriu, už začal izraelské predstavy plniť. Jeffrey dúfa, že Rusko znova začne konzultovať situáciu s Izraelom a zaujme voči Izraelu liberálny postoj. Ten bude spočívať v tom, že Rusi povolia Izraelu opäť útočiť na iránske pozície v Sýrii. Podľa Jeffreya je pre Izrael životne dôležité, aby Irán nemohol rozvinúť v Sýrii svoje zbraňové i radarové systémy. Izrael takisto verí, že sa už situácia podobná zostreleniu ruského IL-20 nebude opakovať.

Rusi už dokončili výcvik prvej skupiny sýrskych špecialistov, ktorí už prebrali systémy S-300. Sýrčania tak začali obsluhovať prvé komplexy S-300PM a S-300 PM2, ktoré majú k dispozícii.

Na izraelské žaloby Američanom a americké aktivity už Rusko odpovedalo. Takisto podľa portálu Meždunarodnye novosti sa v posledných hodinách systémy S-300 v Sýrii uviedli do stavu najvyššej bojovej pohotovosti. Väčšinu systémov S-300 naďalej obsluhujú Rusi, časť batérii však už prebrali Sýrčania, ktorí pokračujú v ostrom výcviku pod vedením ruských inštruktorov.

Pre Sýriu je bytostne dôležité zvýšiť svoju bojaschopnosť – či už v rámci, leteckých, pozemných či námorných síl. Bez moderných ruských a iránskych zbraní by totiž Sýrii hrozil osud Palestínčanov, ktorí sa nachádzajú uzavretí v Gaze, čoraz viac pripomínajúcej obludný koncentračný tábor, obkľúčený izraelskou armádou (totálna blokáda Gazy zo strany Izraela, 90 % nezamestnanosť, nedostatok zdrojov, elektriny, obmedzovanie dodávok vody). Palestínčania nemajú  takmer žiadnu možnosť brániť sa, pri protestoch voči neľudským podmienkam v Gaze a na západnom brehu Jordánu neozbrojených Palestínčanov často bez milosti likvidujú členovia izraelských bezpečnostných síl.

HSP, 8. 11. 2018, Meždunarodnye novosti