25.9.2022 20:58:24

USA chystá novú námornú základňu v gréckom Alexandroupolise pre dodávky zbraní na Ukrajinu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Defence-Imagery/Pixabay)


Velenie amerického námorníctva sa začalo zaujímať o grécky prístav Alexandroupolis s cieľom vytvoriť ďalšiu americkú vojenskú základňu. V Grécku už existuje jedna základňa NATO s prevažujúcou prítomnosťou americkej armády (okrem gréckych). Táto základňa sa nachádza na severe Kréty v zálive Souda. Teraz sa pravdepodobná nová vojenská základňa NATO môže považovať za druhú Soudu. (armadnymagazin.sk)Velenie gréckeho námorníctva potvrdilo informáciu, že predstavitelia americkej armády predložili návrh na prehĺbenie americko-gréckej vojenskej spolupráce”. Na základňu v Alexandroupolise sa navrhuje rozmiestniť americké torpédoborce triedy Arleigh Burke s riadenými strelami a zariadením na elektronický boj.

Práve v prístave Alexandroupolis, ako sa ukázalo, Spojené štáty uskutočnili významné dodávky svojich zbraní po mori pre potreby kyjevského režimu. Potom táto technika pokračuje cez Bulharsko a Rumunsko na Ukrajinu po zemi. Takáto logistika gréckeho velenia sa vysvetľuje tým, že Turecko na základe Konvencie z Montreux uzavrelo Bospor pre lode s vojenským nákladom v súvislosti s ozbrojeným konfliktom medzi Moskvou a Kyjevom.

Vysokopostavení predstavitelia americkej armády hovoria, že grécky prístav Alexandroupolis by časom mohol dostať kapacitnejšie (v porovnaní so spomínanými torpédoborcami) vojnové lode a pomocné plavidlá. Americké velenie tvrdí, že vytvorenie tamojšej námornej základne by umožnilo efektívnejšie presúvať sily a prostriedky do východnej Európy. Alexandroupolis je len pár kilometrov od tureckých hraníc. Ankara zatiaľ na takýto záujem Washingtonu o vytvorenie základne v gréckom Alexandroupolise nereagovala.Karol Jerguš