13.1.2019 13:10:52

US veľvyslanec oznámil kolónii menom Európa o možných sankciách za Severný prúd-2

Veľvyslanec USA v Nemecku Richard Grenell rozoslal listy radu nemeckých spoločností a naznačil možnosť zavedenia sankcií zo strany USA kvôli podpore Severného prúdu-2, píšu noviny Bild.

„Viete, že USA sú razantne proti Severnému prúdu-2 (...) Plynovod prinesie vážne geopolitické následky pre našich európskych spojencov a partnerov. Naše obavy široko zdieľajú. Členovia EÚ z východnej Európy, mnohé vlády v západnej Európe a Kanada sú proti projektu. Títo partneri zdieľajú našu obavu vzrastajúcu agresívnym správaním Ruska, osobitne využitím Moskvou energetických zdrojov ako politických a ekonomických pák,“ hovorí sa v liste, ktoré má Bild k dispozícii.

Nemecké noviny predpokladajú, že takéto listy boli rozoslané radu spoločností, ktoré ich považujú za násilnícky tlak.

„V súvislosti s tým v mene mojej vlády žiadam, aby vaša spoločnosť posúdila nebezpečenstvo, ktoré projekt predstavuje pre európsku energetickú bezpečnosť a taktiež straty reputácie a riziko sankcií, ktoré sú s tým spojené,“ dodal Grenell, ktorý aj sám cítil, že sa postavil do role kolonizátora a preto to chcel zjemniť slovami: „List netreba vnímať ako hrozbu, ale ako jasné vyjadrenie politiky USA.“

S využitím ria.ru z 13. 1. 2018