19.5.2020 11:05:28

Тureckí expert: Pandémia koronavírusu mení zahraničnú politiku USA

Na snímke prezident USA
Na snímke prezident USA
(foto: SITA/AP-Evan Vucci)


Turecký expert Kadir Üstün zastáva názor, že epidémia koronavírusu rázne mení zahraničnú politiku USA, americký vplyv na zahraničnú politiku sa oslabuje. Američania sú nútení preskupovať svoje sily v zahraničí, kde najmä v Afganistane, Iraku a Sýrii nedokážu presadiť svoje geopolitické ciele. Podľa Üstüna bude mať pandémia koronavírusu na zahraničnú politiku USA podobne negatívny dopad, aký mala veľká recesia z rokov 1929-1930. (HSP)Podľa Kadira Üstüna Američanov čaká horúca politická jeseň, v novembri sa rozhodne, kto bude americkým prezidentom. Ak ostane pri moci Trump, Američania sa budú ešte viac sústrediť na vnútornú politiku, čo oslabí zväzky USA s partnermi v zahraničí. Trump sa drží hesla „America first“, ktoré determinuje jeho zahraničnú politiku.

Ak sa stane prezidentom Joe Biden, Američania sa naopak začnú opätovne snažiť posilniť svoje postavenie a líderstvo vo svete. USA však nie sú v takej ekonomickej kondícií, aby dokázali všetky svoje predstavy naplniť a Kongres i Biden sa budú stretávať so značnými ťažkosťami.

Trumpova politika naopak, sa snaží cez vnútorné ozdravenie krajiny, upevniť postavenie USA. Trump sa snaží vytvoriť z USA znova skutočnú ekonomickú veľmoc, ktorá nebude musieť byť agresívna, aby svoje predstavy presadila, pričom ako najväčšiu prekážku v tomto úsilí vníma Čínu.

Kadir Üstün takisto načrtol, akým smerom sa má uberať turecká zahraničná politika. Podľa jeho slov je potrebné využiť oslabenie USA a prinútiť Američanov k ústretovým krokom voči Turecku, najmä pri riešení kurdskej otázky. Američania budú ochotní ústretové kroky robiť, pretože konfrontácia s Ruskom a Čínou ich značne vyčerpáva. Ak však Američania budú podporovať Kurdov, zaženú Turkov ešte viac do proruského a pročínskeho tábora.

Kadir Üstün ale predpokladá, že oslabené USA sa budú snažiť zblížiť na Blízkom východe s Tureckom, Turecko a Izrael budú vnímať Američania ako svojich najmenej problematických spojencov.

František Olčaj (HSP)