18.6.2016 08:35:10

Ukrajinu počas „ilovajského kotla“ zachránili Minské dohody

Počas „ilovajského kotla“, keď domobranci obsadili tylo ukrajinských síl, Ukrajinu zachránili len Minské dohody, vyhlásil generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko.

Mnohí kritizujú minské dohody. Teraz už môžem povedať, že v momente, ako regulárne ruské vojská zašli do tyla našich vojsk v Ilovajsku, medzi Ilovajskom a Kyjevom bol jeden prápor. Jeden!“, uvádza jeho slová UNIAN.

Lucenko nazval minské dohody veľmi neideálnymi, no poznamenal, že „vtedy to bol zázrak pre nás všetkých – pre Porošenka, Merkelovú i Holandeho“. A dodal, že Ukrajina má teraz armádu a že „ruské vojská tak jednoducho neprejdú“.

Experti hodnotia, že práve Ilovajský kotol sa stal rozhodujúcim faktorom, ktorý kardinálne zmenil vojensko-strategickú situáciu a zahraničnú politiku Ukrajiny, prinútiac ukrajinského prezidenta podpísať prvé Minské dohody.

 

V apríli predseda Štátnej Dumy RF S. Naryškin vyhlásil, že ak by Rusko naozaj bojovalo proti štátu s porovnateľným potenciálom, ako má Ukrajina, tak že daný konflikt by sa skončil maximálne do štyroch dní. 

Podľa vz.ru, 17. 6. 2016