20.10.2018 08:33:45

Ukrajinský terorista zatknutý v Luhanskej republike začal “spievať”, prezradil komplicov

Ako sme včera informovali čitateľov, príslušníci ministerstva štátnej bezpečnosti Luhanskej ľudovej republiky odhálili činnosť ukrajinsko-gruzínskej teroristickej skupiny a zatkli jedného z jej členov Olega Stepanenka. Súhlasil, že bude spolupracovať s bezpečnostnými orgánmi Luhanskej ľudovej republiky začal vypovedať.

Oleg Stepanenko priznal, že bol členom teroristickej skupiny, ktorá sa zaoberala legalizáciou bojovníkov teroristických organizácií a posielala ich do krajín Európskej únie a Ruska. Ozrejmil mená viacerých členov tejto skupiny a „spolupracovníkov“. Vypovedal na kameru. Príslušníci ministerstva štátnej bezpečnosti Luhanskej ľudovej republiky vyhoveli jeho prosbe, že jeho tvar a hlas budú utajené, pozmenili jeho hlas. Vysvetlil to obavami o svoju prvú manželku a dieťa, ktorí v súčasnosti žijú v Európskej únii.

Prezradil, že teroristi z arabských krajín prichádzaloi do Odesy ako „turisti“. Potom ich posielali do Ruska a krajín Európskej únie. Uviedol, že napríklad, v septembri tohto roka na letisko v Odese prišli piati občania Turecka a Egypta, členovia teroristickej skupiny Islamský štát, prezradil ich mená a uviedol aj údaje z ich pasov.

Porozprával, že vyhotovenie falošných pasov sa riešilo prostredníctvom lídra ukrajinskej neonacistickej organizácie Nacionálny korpus Andreja Bileckého, ktorý, ako podčiarkol, „má korupčné vzťahy na Hlavnom riaditeľstve Národnej polície Ukrajiny a Službe bezpečnosti Ukrajiny“. Kurátorom tejto činnosti bol bývalý zástupca riaditeľa  Služby bezpečnosti Ukrajiny Alexander Skakun. Oleg Stepanenko podrobne porozprával o činnosti týchto dvoch ukrajinských radikálov a neonacistov.

Eugen Rusnák

HSP, 20. 10. 2018