12.8.2014 12:05:02

Ukrajinský spisovateľ Oles Buzina: Ukrajincom nepomôže vyhrať vojnu ani Satan

Spisovateľ Oles Buzina sa vyjadril v ukrajinských novinách "Segodňja" (Dnes) v článku Nespravodlivá vojna a hovorí v ňom, že súčasná kyjevská moc, postavená majdanom, sa pokúša vnútiť Ukrajincom názor, že to, čo sa deje na východe Ukrajiny, je vojna s Ruskom. "A tak sa teda propagandistov pýtam: prečo vojaci 72. brigády utiekli pred hrôzami vojny do Ruska, kde ich nikto nestrieľal a ani ich nikto nezatváral do koncentračných táborov? Naopak (Rusi) všetkých, kto si to želal, vrátili na Ukrajinu. Prečo zrazu aj tí najhorúcejší stúpenci Majdanu, po pobudnutí na Kryme, ktorý ukrajinské úrady nazývajú okupovaným územím, hovoria o radosti prevažnej väčšiny miestnych obyvateľov zo "svojej okupácie"? - pýta sa autor.

 

A hneď si dáva aj odpoveď: "Mám prostú odpoveď: preto lebo Krymu sa nikto v roku 1954 nepýtal, či si želá byť súčasťou USSR. No a teraz si Krymčania uskutočnili svoju túžbu - vrátili sa do Ruska. K svojim. A ešte ich k tomu teší, že Porošenko i K (čo sa za týmto písmenom skrýva zrejme Ukrajinci vedia) už nemajú možnosť obstreľovať z diel Sevastopoľ a Simferopoľ, ako obstreľuje Doneck a Lugansk, prikrývajúc tento zločin proti vlastnému národu abreviatúrou "protiteroristickej operácie".

Spisovateľ ďalej dôvodí: "Celistvosť bola rozleptaná na Majdane pri zvrhnutí, hoci aj nenávideného, no zákonne zvoleného prezidenta, za ktorého v roku 2010 hlasovala väčšina voličov". 

Na záver Oles Buzina tvrdí: "Toto je občianska vojna. Nespravodlivá. Vyhrať ju sa vám nepodarí dokonca ani s pomocou Satana!".

Podľa pravda.ru, 12. august 2014