25.2.2018 11:51:02

Ukrajinský právnik: Kyjev odrezal od seba Krym podľa pripraveného scenára

Ukrajinský advokát Maxim Mogiľnickij, preštudujúc udalosti na Kryme v roku 2014, dospel k poznaniu, že Kyjev si sám „odrezal od seba“ polostrov podľa „vopred pripraveného scenára“, realizácia ktorého predpokladala zastrašenie obyvateľov Krymu. 

Scenár vytvorenia mohutného tlaku na rusky hovoriace obyvateľstvo Krymu, ktorý bol odsúhlasený s politikou Majdanu, bol pripravený hneď po nástupe novej kyjevskej moci. Násilia a zločiny voči Krymčanom a obyvateľom východu Ukrajiny boli súčasťou tohto scenára,“ píše advokát v článku, ktorý bol uverejnený v ukrajinskom vydaní „Korrespondent“.

Ukrajinský advokát je presvedčený, že Kyjev cieľavedomo vytvoril podmienky, pri ktorých „agresia a diskriminácia boli nasmerované práve proti rusky hovoriacemu krymskému obyvateľstvu“. Pripomenul prepad Krymčanov 19. a 20. februára 2014 na trase Odesa – Kyjev, ako útočníci spálili autobus daniarov molotovými kokteilami, a zničenie kolóny autobusov, vracajúcich sa z Kyjeva do Simferopoľu, keď boli zbití dokonca aj starí ľudia a keď ľudí dlávili autami.

Mogiľnickij uviedol aj rad príkladov vyjadrení radu ukrajinských politikov, navrhujúcich „hnať a strieľať“ Krymčanov. Pripomenul aj prijatie Verchovnou radou Ukrajiny zákona „O základoch štátnej politiky“, ktorý položil fundament na vykorenenie ruského jazyka v štáte.

Už dávnejšie bývalý zastupujúci minister obrany Ukrajiny genplk. Michail Kovaľ hovoril o situácii na Kryme v roku 2014, keď sa tam nachádzali mnohopočetné Ozbrojené sily Ukrajiny. „Dávam 200 % záruku, že ak by zaznel prvý výstrel – Krym by bol utopený v krvi,“ povedal Kovaľ.

 

Pripomeňme si, že 16. 3. 2014 bolo na Kryme uskutočnené referendum o štatúte autonómie, pri ktorom sa vyše 96 % účastníkov vyslovilo za vstup republiky do zostavy RF. Kyjev však toto presvedčivé prejavenie vôle ľudu neuznáva a polostrov stále považuje za okupované územie.   

Podľa v.ru, 25. 2. 2018