04.12.2018 14:30:41

Ukrajinský poslanec: Kvôli Porošenkovi prichádza Kyjev o spojencov

Provokácia s narušením ruskej hranice v Čiernom mori ukrajinskými loďami bola výhodná iba pre ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý však nezískal podporu svetových mocností, aby mohol vyhlásiť v krajine vojnový stav na dva mesiace. Myslí si vodca politického bloku Naši, poslanec Najvyššej rady Jevgenij Murajev.

Incident v Čiernom mori, počas ktorého narušili ukrajinské vojenskej lode hranicu Ruskej federácie a boli zadržané ruskými loďami, vyhrotil aj beztak zložité vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou. Kvôli tomuto incidentu schválila ukrajinská Najvyššia rada Porošenkov výnos o zavedení vojnového stavu v niektorých oblastiach krajiny na dobu 30 dní.

Porošenko vyhlásil, že navrhol Rade tridsaťdňový vojnový stav miesto šesťdesiatdňového, aby neboli zmarené voľby, ktoré sa majú konať 31. marca.

Bohužiaľ po celej jeho (pozn. Porošenkovej) kreativite, všetkých provokáciách, po eventuálnej tragickej situácii v Čiernom mori, pretože chápeme, že námorníci mohli zahynúť Keby zahynuli, bol by asi Porošenko najšťastnejším človekom, pretože potom by mohol skutočne dosiahnuť vyhlásenie vojnového stavu na dva mesiace,povedal Murajev v prenose televízie Náš.

Podľa neho nemá Porošenko žiadnu podporu vojenských paktov, ani vedúcich činiteľov štátov, ktoré boli do istého okamihu lojálne voči Ukrajine.

Bohužiaľ si myslím, že tieto vzťahy (pozn. so svetovými mocnosťami) končia, pretože tam nás dnes asociujú s hlavou nášho štátu. A je to obrovské nešťastie, pretože keď Porošenko stále hovorí, Ja som Ukrajina, môj národ , začínajú ho tak vnímať,dodal Murajev.

Ruský prezident Vladimir Putin incident v Čiernom mori označil za provokáciu a poznamenal, že medzi členmi posádky ukrajinských lodí, ktoré narušili ruskú hranicu, boli dvaja príslušníci ukrajinskej bezpečnostnej služby, ktorí fakticky riadili túto operáciu.

Putin zdôraznil, že ruskí pohraničníci vykonávali svoju prácu a bránili štátnu hranicu. Provokácia v Čiernom mori súvisí podľa jeho slov s nízkym ratingom ukrajinského prezidenta na prahu volieb.

Riadne prezidentské voľby sa majú konať na Ukrajine na jar 2019. Prezidentská kampaň štartuje oficiálne koncom decembra 2018, avšak terajší ukrajinský prezident zatiaľ neoznámil, že chce kandidovať.

Podľa posledných údajov sociologickej spoločnosti Rating vedie v zozname kandidátov na post prezidenta hlava strany Baťkyvščyna Julia Tymošenková, ktorá má 13,2 % hlasov, za Porošenka chce hlasovať iba 6,8 % voličov.

 

HSP, 4. 12. 2018, Sputnik