19.8.2014 14:09:14

Ukrajinskí vojaci veleniu: Prečo nás posielate na istú smrť?

Pred pár dňami štáb doneckej domobrany oznámil zlikvidovanie 30. mechanizovanej brigády ukrajinskej národnej gardy. Jej bojovníci sa snažili vymaniť z obkľúčenia pri dedinke Stepanovka Šachterského rajóna, no domobranci z nich veľkú časť zajali. Vrátane zástupcu veliteľa.

 

Vojaci, ktorí sa zachránili žiadali od svojho velenia odpoveď - prečo ste nás posielali na istú smrť? Podľa ich údajov z obkľúčenia sa ich vrátilo len 83, no zašlo ich tam 4700.

_ Tovaryš plukovník Nesterenko je už taký. Obetoval nás, kompletne. My sme z prieskumnej roty, tu stoja naši chlapci.Sú to tí, čo prežili. Mali sme nejakého kapitána Verpetu. Tiež mu odovzdávam veľký pozdrav. Ak ho raz uvidím, tak ho sám zabijem, - vyhlásil jeden z vojakov.

V ďalšom tento sa tento vojak zdôveril, ako sa im neustále vyhrážali dezerciou.

- O piate, či štvrtej nám dali rozkaz na ústup, začali sme sa prebujúvať. Cestou sme zbierali chlapcov, ktorým sa technika pokazila. Zbierali sme všetkých, koho sa len dalo. Naložili sme nimi plný ZIL a odišli. Spočiatku nám povolili ústup, no na druhý deň sme sa stali dezertérmi, - dodal.

Podľa kp.ru, 19. august 2014