08.10.2022 10:27:20

Ukrajinské jednotky na fronte údajne trpia výpadkami Starlinku. Od tohto sa odvíjajú Muskove mierové iniciatívy? A ako s tým súvisí Kerčský most

Horiaci Kerčský most
Horiaci Kerčský most
(foto: Screenshot YT)


Nedostatok prístupu na internet údajne brzdí úsilie o zatlačenie ruských síl a spomaľuje postup ukrajinských síl. (hlavnespravy.sk)

 



Ukrajinské sily sa údajne potýkajú s výpadkami Starlinku, pri svojej snahe dobyť späť oblasti okupované Ruskom. K niektorým výpadkom, ktoré údajne spôsobili vážnu stratu komunikácie za posledných niekoľko týždňov, došlo pri prenikaní jednotiek cez frontovú líniu na územie kontrolované Ruskom, ako aj počas bojov, uviedol pre denník Financial Times predstaviteľ ukrajinskej vlády.

Príčina zjavných výpadkov zatiaľ nie je známa. Engadget sa obrátil na majiteľa Starlinku, spoločnosť SpaceX, so žiadosťou o vyjadrenie. Ruskí komentátori tvrdia, že výpadky internetového spojenia cez satelity Starlink súvisia s používaním ruských komplexov rádio-elektronického boja „Tirada-2S“.

Výpadky Starlinku boli zaznamenané v štyroch regiónoch, ktoré Rusko anektovalo minulý mesiac po referendách, ktorých legitímnosť bola spochybnená. Ako uvádza Financial Times, v týchto oblastiach prebieha výrazná ukrajinská protiofenzíva.

Niektoré terminály údajne nefungovali v oblastiach v blízkosti Charkova, ktorý Ukrajina takmer úplne oslobodila, uprostred postupu do Luhanska, jedného z regiónov, ktoré si Rusko nárokuje. Vojenskí predstavitelia však podľa správy tento týždeň tvrdili, že terminály Starlink fungujú v čerstvo oslobodených oblastiach východne od mesta Izjum a v južnom Chersone.

Ukrajinské jednotky používajú terminály na udržiavanie kontaktu, prevádzku bezpilotných lietadiel a získavanie spravodajských informácií, keď sú dislokované v častiach krajiny, ktoré nemajú iné možnosti bezpečného pripojenia. Krátko po ruskej invázii spoločnosť SpaceX s pomocou amerických daňových poplatníkov poslala na Ukrajinu tisíce terminálov Starlink na vojenské aj civilné použitie.

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk varoval Ukrajincov, aby boli pri používaní Starlinku opatrní. Výskumníci poukázali na to, že Rusko môže signály z terminálov využiť na účely zameriavania.

Musk medzitým tento týždeň vyvolal hnev a obavy na Ukrajine a medzi spojencami krajiny, keď navrhol, aby sa uskutočnili referendá o určení rusko-ukrajinskej hranice. Tvrdil tiež, že spoločnosť SpaceX vynaložila 80 miliónov dolárov na podporu Ukrajiny prostredníctvom programu Starlink a že Ukrajina za používanie jeho zariadení neplatí.

Najmä ruskí komentátori podozrievajú Muska, že jeho mierový plán, s ktorým nedávno prišiel a ktorý tak veľmi rozvíril vody ukrajinského konfliktu, ho napadol práve kvôli tomu, že jeho satelity môžu byť nie len rušené, ale aj rovno zničené. Tieto informácie sme vám priniesli v tomto článku.

Na Muskovej mierovej iniciatíve by nebolo nič čudné. Každý normálny človek chce mier. Ukrajinskú stranu však do nepríčetná vytočili podmienky, s ktorými Musk prišiel a ktoré sa v podstate zhodujú s ruskými podmienkami pre vyjednávanie. To je samozrejme pre Zelenského režim a ich podporovateľov najmä v USA neprijateľné.

Musk sa bráni, že je na strane Ukrajincov, veď im dodal pre nich tak dôležité zariadenia, ale nechce jadrovú vojnu. To sa dá pochopiť. Niekto kto je najbohatší muž na planéte si chce užívať život a svoje miliardy a nie žiť v jadrovom kryte v podzemí kvôli zničeniu životného prostredia na Zemi.

Po dnešnom zničení Kerčského mosta vedúceho na Krym, je svet zase o krôčik bližšie k jadrovej vojne. Rusko zriadilo vyšetrovaciu komisiu, tá však asi nezistí nič viac, ako je známe už teraz, že teroristický útok pripravili a vykonali Ukrajinci, lebo aj keď niekto iný naplánoval a realizoval útok, urobil to pravdepodobne rukami Ukrajincov.

Kerčský most je skôr symbol a veľmi drahá investícia ako životne dôležitý koridor. Dnes už totiž Rusko ovláda aj prístupovú cestu na Krym po zemi cez bývalé územie Ukrajiny, dnes už územie Ruska. Útok na Krymský most je útok na symbol, útok na Putina, ktorý musí reagovať.

Bolo by zaujímavé dozvedieť sa, či záujem na eskalácii týmto spôsobom majú Ukrajinci, teda skupina okolo Zelenského, ktorým sa teraz veľmi darí na bojisku a ruskú armádu už vyhnali z veľkého územia, ktoré mala pod svojou kontrolou alebo konflikt takto eskaluje tretia strana.

Most je ruská infraštruktúra, rovnako ako plynovody Nord Stream, ktoré boli nedávno vyhodené do vzduchu. Po útoku na most je úplne jasné, že niekto eskaluje konflikt alebo ho využíva na zakrytie ničenia ruskej infraštruktúry. V prípade plynovodov mimo ruského územia, ale v prípade Kerčského mosta už na území Ruska.

Aká bude odpoveď Ruska? Obáva sa Musk oprávnene?



hlavnespravy.sk