04.4.2018 08:29:26

Ukrajinské blúznenie o chorvátskom scenári. Ak separatisti zaútočia, Kyjev nezachráni ani Západ

Portál NahNews venuje svoju pozornosť rastu napätia na Ukrajine, kde Porošenko začína fantazírovať o príchode mierových síl OSN, ktoré mu pomocou “chorvátskeho scenára” umožnia zlikvidovať Doneck a Luhansk (Chorvátsky scenár –  voči srbským líniám na území srbskej enklávy v Chorvátsku vyšli príslušníci mierových síl OSN, za ktorými sa kryli chorvátske jednotky. Srbi sa obávali strieľať na jednotky OSN, Chorváti prerazili bojové línie, srbský odpor stratil zmysel. Chorváti ovládli celú územie, následne prišlo k vyhnaniu srbskej menšiny z územia Chorvátska).

Konstantin Griščenko, bývalý minister zahraničných vecí Ukrajiny sa však fantazírovania Porošenka o chorvátskom scenári obáva. Podľa jeho slov, ak sa pokúsia Ukrajinci o podobný scenár, separatisti prevalcujú ukrajinské jednotky a dobrovoľnícke batalióny.

“My nie sme v pozícii Kosova alebo Chorvátska. Nemáme dodnes takú podporu Západu, akú mali Chorváti a Kosovo. Nemôžeme sa spoliehať na rýchlu a okamžitú pomoc Západu. Ukrajina nemá kapacity na “chorvátsky scenár” uviedol Konstantin Griščenko. Ten je presvedčený, že Rusko podporí aktivity separatistov a ukrajinským jednotkám hrozí potom nové Debalcevo a Ilovajsk, v ktorom separatisti podporovaní ruskými dobrovoľníkmi  zničia ukrajinské jednotky. Takúto porážku politický režim neprežije a príde k mohutným turbulenciam na ukrajinskej politickej scéne.

Konstantin Griščenko sa však obáva, že provokácie na fronte môžu priviesť k vyostreniu konfliktu, ktorý sa následne vymkne spod kontroly. Dobrodružstvo ukrajinských hurápatriotov z dobrovoľníckych bataliónov, ktorí vyprovokujú široký konflikt tak môže viesť k likvidácii ukrajinského režimu.

Portál K-politika tvrdí, že v prípade ak sa konflikt na Donbase vymkne spod kontroly, bude takmer 70 % ukrajinských síl v zóne ATO zlikvidovaných. Podľa expertov Ukrajinci nemôžu viesť široko koncipované bojové operácie, v ukrajinských jednotkách vládne nízka morálka, Ukrajinci napriek snahám západných inštruktorov nemajú dostatočný výcvik a chýba im aj motivácia. Naopak separatisti majú dostatok ruských zbraní, sú vysoko motivovaní a ich rady dopĺňajú ruskí žoldnieri s bohatými vojenskými skúsenosťami.

Aj podľa samotných západných inštruktorov, Ukrajinci nemajú dostatok nižších poddôstojníkov, ktorí by dokázali plniť úlohy veliteľov stredného stupňa (poručík, kapitán, major) a viesť mužstvo. Ukrajinci nemajú dostatok bojových skúseností, aj podľa samotných Američanov bojovú úroveň ukrajinskej armády znižuje nadmerná spotreba alkoholu a narkotík. Západní experti takisto podrobili kritike úroveň dôstojníkov stredného stupňa, množstvo ukrajinských dôstojníkov je navyše skorumpovaných.

V prípade konfliktu preto hrozí, že takmer 70% ukrajinských ozbrojených síl môže byť zlikvidovaných. V prípade, ak by do boja otvorene zasiahlo ruské letectvo a ruské rakety, osud ukrajinských jednotiek by bol spečatený. Podľa ruských expertov však Rusi ani nemusia priamo zasahovať v ukrajinskom konflikte, bohato stačí keď sa budú aktivizovať ruskí dobrovoľníci a ruská rozviedka len poskytne separatistom informácie o dislokovaní ukrajinských jednotiek.

HSP, 4. 4. 2018, Nahnews