21.11.2016 19:45:09

Ukrajina v plameňoch - žeravý zemiak v ruke: Zakážu film oscarového režiséra Olivera Stonea? (videofilm v ruštine je súčasťou článku)

Na sociálnych sieťach sa objavila petícia s výzvou zakázať premietanie filmu amerického trojoscarového režiséra Olivera Stonea „Ukrajina v ohni“. Náš čitateľ môže film vidieť - je súčasťou tohto originálneho článku. 

Autor petície sa rozhorčuje, že hoci na Ukrajine už platí zákaz vysielania ruských televíznych staníc, niektoré spoločnosti ich naďalej majú v ponukovom liste a navyše – webová stránka Ren TV je dostupná pre ukrajinských občanov: „Žiadame od štátnych orgánov prijať všetky opatrenia, aby spomínaný kanál navždy zmizol z ukrajinských obrazoviek,“ dožaduje sa svojskej slobody slova predstaviteľ ukrajinskej demokracie: „Film je, na prvý pohľad, venovaný euromajdanu, no svetoznámy režisér v skutočnosti nakrútil ďalšiu provokáciu. Všetko je v ňom postavené z nôh na hlavu a fakty sú vyfabrikované. Rusi dobre vedia o dočasných sociálno-ekonomických problémoch Ukrajiny spôsobených náročnosťou prechodného obdobia epochy reforiem. A daný film sa opakovane pokúša  obviniť vo všetkom Majdan, a nie Janukovičovo vládnutie,“ hovorí sa v texte petície, ktorá vyšla na stránke change.org. Autor petície Andrej Nezvanyj tiež tvrdí: „Premietaním filmu sa ruská vláda pokúša vyprovokovať  na Ukrajine masové nepokoje.“

Nezvanyj sa obracia aj k Rusom, najmä na redakciu Ren TV: „Keď zvíťazíme, Ukrajina urobí ohromný krok na ceste rozvoja, dostane sa na zoznam rozvinutých krajín a naše mestá sa životnou úrovňou priblížia k európskym, vy k nám znovu budete jazdiť ako hostia, ba čo viac, na zárobky – za európskymi výplatami. Ak kolektív Ren TV chce, aby sme im znovu odkryli dvere, tak treba, aby už teraz pouvažovali nad tým, ako budú odpovedať na otázky pohraničníkom. Odporúčam stiahnuť film.“

Nie je vylúčené, že za petíciou Andreja Nezvaného stojí oficiálny Kyjev. Ten sa správal hystericky už pred premietaním ďalšieho nepríjemného filmu  Masky revolúcie, ktorý nakrútil známy francúzsky dokumentarista Paul Moreira. Ukrajinské veľvyslanectvo v Paríži vtedy vyzvalo francúzsku stanicu Canal+ nepremietnuť spomínaný film. Francúzskych televíznych pracovníkov takýto postoj udivil – Ukrajina  sa doslova derie do „demokratickej Európy“, a pritom sa pokúša zabrániť slobode slova.

Mimochodom, v Stonevom filme Ukrajina v ohni o udalostiach rokov 2013 a 2014 sa divákom prihovárajú aj domajdanový prezident Viktor Janukovič a domajdanový minister vnútra Vitalij Zacharčenko. Osobitnú pozornosť film venuje ukrajinským „pravicovým radikálom“ často vyznávajúcim nacistické symboly i praktiky, na ktorých pleciach sa po prevrate dostal k moci nový režim. Film načrtol aj historickú mapu ukrajinského nacionalizmu, a to od čias zločineckých skutkov OUN-UPA až po zločinecké skutky Pravého sektoru.

Základný pohľad filmu amerického režiséra Olivera Stonea Ukrajina v ohni protirečí tej prevládajúcej verzii, ktorú svojim konzumentom predkladala a dosiaľ predkladá väčšina západných masmédií. Napriek tomu – a možno aj preto – bol film označený za najlepší na filmovom festivale, ktorý sa konal v sicílskom meste Taormina v Taliansku.


Videofilm v ruštine je súčasťou tohto originálneho článku: 

http://www.hlavnespravy.sk/ukrajina-v-ohni-zeravy-zemiak-v-ruke-zakazu-film-oscaroveho-rezisera-olivera-stonea/862239

hlavnespravy.sk