23.11.2015 13:06:42

„Ukrajina si musí priznať, že odpojenie Krymu od dodávok elektriny je teroristický čin“

 

Už viac ako deň zostáva Krym bez dodávok elektriny kvôli vyhodeniu do vzduchu elektrických vedení na juhu Ukrajiny. Napriek tomu, že ukrajinskí energetici sľubujú obnovenie dodávok k dnešku večer, ruskí záchrancovia nevylučujú, že problém bude časovo dlhší.

 

Ako Krym prežíva toto odpojenie? Aké sú náhradné spôsoby dodávok elektriny na Krym? Redakcii pravda.ru na to odpovedal námestník generálneho riaditeľa Inštitútu národnej energetiky Alexander Frolov.

„Krym má aj svoje zdroje, má aj rezervné kapacity, ktoré teraz nasadil. Lenže toto je iba 10-15 %  z nevyhnutného objemu 1 – 1,2 GW. Svojich zdrojov má 150 MW Plus, za rok 2014 bol prepravených rezervných 600 MW. Čiže deficit dosahuje okolo 450 MW.“

Znamená to, že všetky životne dôležité objekty sú zásobované z rezervných kapacít, prebiehajú dočasné odpojenia, dodávky sú podľa grafikonu. Tie sú podľa experta pomerne mäkké, v 90-tych rokoch a začiatkom roku 2000 bývali omnoho tvrdšie. Ľudia si na šťastie zachovali petrolejové lampy, zásoby akumulátorov, bateriek.

„Toto odpojenie s trhavinou je čistý teroristický akt. Nejakí ľudia berú výbušninu, zakladajú ju pod energetické línie a vyhadzujú do vzduchu energetickú sieť, ktorá je podľa mňa strategicky dôležitý objekt. V každom štáte sveta by to nazvali teroristickým činom, no nie na Ukrajine. Ukrajinská verejnosť sa raduje“, poznamenal Alexander Frolov.

Podľa jeho názoru, problematika energetickej nezávislosti Krymu bude vyriešená nie skôr, ako v roku 2017. „V polovici tohto roka bola schválená energetická stratégia Krymu, ktorá predpokladá výstavbu nových elektrární na kryme a aj rekonštrukciu a modernizáciu dodávok elektriny. Niektoré zariadenia na Kryme neboli modernizované už 30 rokov.

Energetická stratégia uvažuje, že nové miestne elektrárne začnú dodávať elektrinu v roku 2017. Ak by sa malo hovoriť o stopercentnej nezávislosti podľa súčasných potrieb, tak to nastane už na budúci rok spustením do prevádzky energetického mostu a s rozvojom vnútorných zdrojov“, povedal A. Frolov.

Podľa pravda.ru, 23. 11. 2015