04.8.2012 10:55:06

Ukrajina ani po voľbách nezmení kurz vo vzťahu k Rusku

Myslí si to riaditeľ Inštitútu ruského zahraničia (RF) Sergej Pantelejev.
- Treba hovoriť o existujúcich očakávaniach a nádejach vo vzťahu k nastávajúcim zmenám. Taktiež o chápaní, že principiálna zmena kurzu, smerujúceho k všeobecnej integrácii, k obnoveniu popretŕhaných stykov medzi Ruskom a Ukrajinou, nenastanú. Veľmi dobre predsa vieme, že od čias rozpadu bývalého ZSSR sa ukrajinská štátnosť naozaj pevne zakorenila. Navyše od Janukoviča, hoci ho často vnímajú ako proruského politika, sa takáto kvalita zmeny vzťahov tiež nedá očakávať.
V každom prípade sa však vzájomné vzťahy budú rozvíjať lepšie ako pri prezidentovi V. Juščenkovi. Odlišnosti kurzu Janukoviča a Timošenkovej, ako prezidentov, sú iba v niektorých akcentoch.
- Ide predovšetkým o humanitárnu sféru. Pri Janukovičovi sa bude využívať téma ruského jazyka, ruskej kultúry, čo najtesnejšej integrácie, avšak na populistickej úrovni. Pri Timošenkovej sa s najväčšou pravdepodobnosťou humanitárna sfére nebude využívať. Dôraz sa položí na pragmatizmus, vychádzajúci z obojstranných záujmov pri uhľovodíkoch.
S. Pantelejev však jedným dychom dodáva, že konanie V. Janukoviča je predvídavejšie, dá sa s ním skôr dohodnúť. J. Timošenková je známa tým, že jej vlastné záujmy a politické ambície veľakrát víťazia nad akýmikoľvek dohodami.
- Videli sme to vo vzťahu tak k „oranžovej komande“, ako aj vo vzťahu k ďalším kolegom z jej okolia. Preto si myslím, že zrozumiteľnejším sa javí nielen Viktor Janukovič, ale aj klan, ktorý je za ním, dodal expert S. Pantelejev.
RIA Novosti (krátené), 30. januára 2010