13.8.2022 09:53:59

Turecko bránilo izolovať ruskú ekonomiku

Erdogan to hrá na obe strany
Erdogan to hrá na obe strany
(foto: Gerd Altmann/Pixabay)


Turecko bránilo Západu izolovať ruskú ekonomiku. Informuje o tom agentúra Bloomberg. (hlavnespravy.sk)Bloomberg píše, že v prvej polovici roka dosiahol vývoz tureckého tovaru do Ruska maximum za posledných osem rokov. Zdar je dobrou správou pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý sa snaží zvýšiť export v rámci toho, čo nazýva „novým ekonomickým modelom“.

Je to však frustrujúce pre tureckých spojencov NATO v USA a Európe, ktorí sa pokúsili postaviť jednotný front na izoláciu ruskej ekonomiky, a to prostredníctvom sankcií.

Ruský prezident Vladimir Putin má v NATO priateľské vzťahy nielen so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom, ale aj s lídrom najmenej jednej ďalšej krajiny, napísal bývalý stály predstaviteľ USA pri tejto organizácii Ivo Daalder v článku pre Politico.

Ako príklad autor uvádza talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý pred niekoľkými rokmi odstúpil, a súčasného maďarského premiéra Viktora Orbána. Autor tiež kritizoval Erdogana za nákup ruských systémov protivzdušnej obrany S-400.

Západ je rozzúrený, že niektorí politici majú stále hlavu na pleciach a robia svoju vlastnú politiku.

Turecko však hrá dvojakú hru. Najnovšie začalo vydávať povolenia na pobyt krymským Tatárom, uviedla to tlačová agentúra Anadolu. Toto právo získali ako krajania s turkickými koreňmi. Teraz nebudú musieť žiť v Turecku 8 rokov, aby získali povolenie na pobyt.

Na získanie tohto štatútu sa musia zaregistrovať online na stránke e-ikamet.goc.gov.tr a v určenom čase navštíviť regionálny úrad tureckej migračnej služby.

Krymskí Tatári sú od leta 2021 považovaní za pôvodné obyvateľstvo aj na Ukrajine.hlavnespravy.sk