29.11.2020 19:31:23

Tulsi Gabbardová požiadala o milosť pre Snowdena a Assangeho

Na zábere členka americkej Snemovne reprezentantov
Na zábere členka americkej Snemovne reprezentantov
(foto: Twitter/Tulsi Gabbard)


Zaujímavé veci sa odohrávajú vo vrcholovej americkej politike. Na jednej strane sa ešte neskončila konfrontácia dvoch prezidentských kandidátov a obidva tábory – Republikáni a Demokrati – na seba pravidelne útočia a na druhej strane Joe Biden už začína menovať svojich ľudí do najvyšších funkcií a Donald Trump pomaly  uznáva svoju prehru. Prečo sa ale demokrati stále  obracajú s rôznymi žiadosťami na odchádzajúceho prezidenta? Veď stačí počkať pár týždňov, kým bude Joe Biden oficiálne vymenovaný do funkcie a vybavia si potom, čo len budú chcieť. (zemavek.sk)Členka Komory reprezentantov amerického Kongresu Tulsi Gabbardová, ktorá mimochodom práve s Joeom Bidenom neúspešne bojovala o prezidentskú kandidatúru za Demokratickú stranu, požiadala odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, aby udelil milosť bývalému zamestnancovi Národnej bezpečnostnej agentúry (National Security Agency – NSA), Edwardovi Snowdenovi a zakladateľovi spoločnosti WikiLeaks, Julianovi Assangemu.

Svoju požiadavku zverejnila na Twitteri. Pikantériou je, prečo na to čakala štyri roky. Za prezidentovania Trumpa sa na neho priamo neobrátila ani raz. Až teraz, keď už fakticky končí a o niekoľko dní ho v tejto funkcii vystrieda jej stranícky kolega Joe Biden. Ozaj je to záhada, prečo so svojou žiadosťou nepočkala ešte niekoľko týždňov a oficiálne sa neobrátila už na nového prezidenta. Veď neoficiálne to už spraviť mohla. Ozaj tých politikov nikdy nepochopíme?

Tulsi Gabbardová požiadala Donalda Trumpa, aby zvážil možnosť udelenia milosti ľuďom, ktorí, ako podčiarkla, „za cenu obrovských osobných obetí odhalili klamstvá a zločiny tých, ktorí sú členmi ilegálnych organizácií.“ Zverejnila aj odkaz na svoj príspevok, ktorý napísala ešte v októbri a tiež požiadala, aby Snowden a Assange boli zbavení obvinení: „Treba obrániť odvážnych informátorov, ktorí odhalili lži a zločiny v našej vláde,“ podčiarkla. Pričom požiadala aj o to, aby bol schválený príslušný návrh zákona.

V súčasnosti sa Edward Snowden nachádza v Rusku, kde mu udelili azyl. Julian Assange je v horšej situácii – trávi čas v britskej väznici Belmarsh s vysokým stupňom zabezpečenia. Americké obvinenia voči Assangeovi sa týkajú prevažne špionáže a sprisahania za účelom preniknutia do počítačových systémov. Zakladateľovi WikiLeaks hrozí v prípade usvedčenia až 175 rokov väzenia, teda fakticky doživotný trest.

Na poslednú chvíľu Donald Trump oznámil svoje rozhodnutie o omilostení svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna. Ten bol z dôvodu, že údajne neúplne informoval viceprezidenta Michaela Penceho o svojich debatách s vtedajším ruským veľvyslancom vo Washingtone Sergejom Kisľakom, donútený odísť zo svojej funkcie.Zdroj: https://twitter.com/tulsigabbard


Eugen Rusnák (zemavek.sk)