28.11.2020 17:39:06

Trump odíde, ale problémy medzi USA a Ruskom zostanú

Na zábere profesor Mark N. Katz
Na zábere profesor Mark N. Katz
(foto: IRAS.ir)


Väčšina svetových politológov v súčasnosti uvádza, že aj napriek zmenám v Bielom dome, problémy medzi USA a Ruskom zostanú aj naďalej. Tie pesimistickejšie predpovede odznievajú práve v radoch ruských expertov. Vysvetľujú to tým, že rozdiely v názoroch a postojoch Moskvy a Washingtonu nezmiznú a nezmenia sa. Dokonca možno vzniknú aj ďalšie. Čiže žiadne „otepľovanie“ vzťahov nebude. (zemavek.sk)V rovnakom duchu sa vyjadril aj profesor Školy politiky a štátneho riadenia Univerzity Georga Masona, Mark N. Katz (Government and Politics at the George Mason University Schar School of Policy and Government, and a Nonresident Senior Fellow at the Atlantic Council). A to aj napriek tomu, že v súčasnosti Joe Biden robí niektoré vyhlásenia, ktoré sa kardinálne rozchádzajú s kurzom Donalda Trumpa.

Majú odlišné postoje v otázke predĺženia Dohody o znížení počtu strategických útočných zbraní a taktiež návratu USA k Dohode o otvorenom nebi. Mark N. Katz poukazuje na to, že Donald Trump odmietol podpísať Dohodu o znížení počtu strategických útočných zbraní kvôli Číne, ktorá naopak zvyšuje počet raketových systémov a nechce sa zaväzovať a obmedzovať sa medzinárodnými dohodami.

„Preto, ak Biden predĺži na niektoré obdobie platnosť Dohody o znížení počtu strategických útočných zbraní, USA a Rusko budú musieť hľadať spoločný postup pri riešení problému rastúceho jadrového potenciálu Číny,“ podotýka americký expert. Opakuje obvinenia na adresu Ruska, ktoré zneli aj v administratíve Trumpa. Podľa neho Washington odstúpil od Dohody o otvorenom nebi kvôli tomu, že Moskva porušovala túto dohodu.

„Odstúpenie od týchto dohôd možno nebolo najefektívnejším prostriedkom ovplyvňovania politiky Ruska, ale USA sa nemôžu znovu pripojiť k tejto dohode, ak Moskva nezabezpečí dodržiavanie jej podmienok,“ podotýka americký profesor. Podľa neho zostanú aj ďalšie rozpory medzi Kremľom a Bielym domom. Vymenoval niekoľko „hriechov“ Moskvy: „podporovanie protiamerických autoritárskych režimov v Iráne, v Kórejskej ľudovo-demokratickej republike, na Kube, vo Venezuele, vojenské ovplyvňovanie situácie na Ukrajine, v Gruzínsku, v Sýrii, v Líbyi, protiamerické sankcie Moskvy“, atď.

Priznáva však, že aj napriek vzájomným rozporom, má bývalý a aj budúci prezident USA rovnaký postoj voči Rusku. Je pre nich skôr nepriateľom. Moskva v ich postoji a počínaní nevidí takmer žiadny rozdiel. Trump napriek všetkým svojim vyhláseniam o kamarátstve s Ruskom sklamal a svoje sľuby nedodržal. Lenže zvolenie Bidena Moskva tiež nepovažuje za výhru. Preto sa vzťahy medzi USA a Ruskom nezlepšia, ale môžu sa bohužiaľ ešte zhoršiť.Zdroje:

(1) Foreign Policy Challenges Facing the Biden Administration, Mark N. Katz, 13.11.2020

(2) Russian-American Relations: From Trump to Biden, Real Clear Defence, 13.11.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)