30.11.2018 10:09:23

Tristo statočných prišlo na námestie demonštrovať proti NATO. V sobotu bude demonštrácia proti Marakéšu

Už tretí rok chodia títo ľudia demonštrovať proti NATO. Včera v neobvyklej zime a vetre prišlo asi 300 demonštrantov, pričom hlavne starší ľudia doslovne riskovali svoj život.

Vo štvrtok večer sa konala ďalšia demonštrácia proti NATO, ktoré už tretí rok sú organizované pod záštitou osoby Jána Čarnogurského. Aj keď boli obdobia, keď tam prišlo slušných pár tisíc demonštrantov, včera prišlo aspoň pár sto statočných – pretože mráz, vietor a zima boli naozaj o zdravie.

Prvý prejav predniesol Dr. Ján Čarnogurský, ktorý okrem iného hlavne vyzval organizátorov demonštrácií Za slušné Slovensko, menovite Šeligu a Farskú,  aby sa vyjadrili či sa dištancovali od určitých výrokov z ich manifestáci (zaznelo tam vtedy “Národovecká žvatlanina je na nič. Vaša misia je búrať ploty medzi národmi, medzi štátmi, a nie ohradzovať sa kecami.”) Čarnogurský sa voči týmto slovám ohradil a považuje ich za neakceptovateľné.

Ďalší rečník bol Jalal Suleiman, ktorý okrem iného upozornil, že ministerstvo zahraničia sa svojím lavírovaním pohybuje na hrane velezrady.

Z radov divákov vystúpila pani Tomková a energicky vyzvala , aby sa tieto stretnutia niekam posunuli. Ľudia žiadajú nejaké riešenie, nejaký návod konkrétnych činov. Upozornila na aktuálnu tému, že NATO žiada Slovensko, aby povolilo prelet dronov či dokonca lietadiel, ktoré následne budú vraždiť ľudí na Ukrajine. Ukončila slovami “Treba konať, nie rozprávať”

Roman Ruhig varoval, že pasivita slovenského národa je prejavom krátkozrakosti. Sme krok pred ohrozením vlastného štátu, ohrozením Európy. Armáda SR nakupuje zastaralú predraženú techniku. A posiela žoldnierov do cudzích krajín na misie, čo znamená, že sme vlastne vo vojne.

Prišiel aj nezávislý poslanec Peter Marček (spolu s poslancom Jurajom Kolesárom - pozn. srspol.sk), jediný poslanec, čo chodí naozaj medzi ľudí. Ten vo svojom príhovore pripomenul, ako sme si robili kedysi o NATO ilúzie, ale dnes, po Líbyi či Sýrii, ale najmä po majdane a následnej tragédii na Ukraine, to už viac nie je možné.

Že demonštrácie majú zmysel, indikovalo pár okoloidúcich, ktorí prejavili nervózny nesúhlas. Demonštrácie slúžia nato, aby niečo vypovedali – a to teda aj táto spravila.

Ale väčší signál môžeme dať v sobotu. 1. decembra o 14.00, pred  budovou Ministerstva zahraničných veci SR, Hlboká ulica. Je tam usporiadaná demonštrácia proti Globálnemu paktu organizovanej imigrácie. Je síce pravda, že minister zahraničných vecí Lajčák podal demisiu, ale vláda ešte stále nerozhodla, že do Marakéša od nás nik cestovať nebude. Preto demonštranti prídu vyjadriť, že je treba naše odmietanie týchto vecí naozaj podporiť, že je treba ukázať akcieschopnosť.

Viac informácii o demonštrácii, ktorá sa uskutoční v sobotu o druhej poobede na Hlbokej ulici nájdete tu.

HSP, 30. 11. 2018