08.1.2020 10:47:08

„Tisíce civilných obetí dronov“ – proti terorizmu USA včera pred US veľvyslanectvom v Bratislave protestovali Socialisti Eduarda Chmelára


V utorok sa v Bratislave odohrala prvá demonštrácie proti politike USA, odkedy Spojené štáty v Iraku raketovými útokmi zabili vysokopostaveného politika Iránu, generála Solejmáního. (HSP)


Stretnutie prebehlo podobne, ako protesty, čo sa odohrávali na tomto mieste v minulých rokoch pod patronátom Jána Čarnogurského. Protest bol zorganizovaný Eduardom Chmelárom a vzhľadom na dramatickosť medzinárodnej situácie bol dynamickejší, ako tie minuloročné.

Zišla sa slušná stovka ľudí, ktorí prišli prejaviť svoj názor. Žiaľ, za masmédia prišla iba RTVS, tá uverejnila v správach krátky šot v dĺžke asi 5 sekúnd.


Ako prvý prehovoril Eduard Chmelár. Vyberáme:

„Ja si ešte pamätám časy bývalého režimu a viem, že ani Varšavská zmluva nás nenútila chodiť do dobyvačných vojen Sovietskeho Zväzu do Afganistanu, alebo inde. Ale my sme dnes v situácii, keď jeden hegemón, ktorý naoko tvrdí, že bojuje proti terorizmu, nasiakol tým terorizmom. Pretože zabiť jedného z najvyšších predstaviteľov jedného štátu na území iného štátu nie je nič iné, ako vojnový zločin, ako vražda, sprostá politická vražda, ktorá môže mať dopad na nás všetkých.

Tým agresorom, ktorého sa máme báť, sú v tejto chvíli, je mi to ľúto, ale Spojené štáty. To je najväčší agresor na Blízkom východe.

My nepotrebujeme „stabilizovať situáciu“. Tú situáciu sme destabilizovali my, že sme tam išli. Že sme napochodovali do Iraku, do Líbye, do Sýrie, že sme rozbili Juhosláviu, to sú naše plody, to neurobili oni, domáci. A budú nám hovoriť, že sa nemôžeme stiahnuť, lebo keby tam neboli naši vojaci, alebo americkí vojaci, že by tam bola destabilizácia – prosím vás pekne – aká väčšia destabilizácia môže byť, ako toto, čo urobili za posledných dvadsať rokov z Blízkeho vchodu a severnej Afriky.“

„Vážení, skončíme túto pokryteckú hru a pomenujme veci pravými menami – nebude v tejto časti sveta, a napokon ani v Európe pokoj, kým nezastavíme vojny na Blízkom východe, kým odtiaľ čižma posledného západného vojaka neodtiahne, pretože tam nemajú čo robiť.“

„Američania majú za posledné obdobie na svedomí tisíce civilných obetí zabitých z dronov. To nie sú teroristické činy?  Nie je to to, proti čomu by sme sa mali postaviť?

„Viete, ja sa hanbím za našich predstaviteľov, ktorí nedokážu brániť naše záujmy. My sme čakali ako ponížení lokaji na to, kým nám veľmoc dovolí sa odtial pratať, my čakáme na povolenie veľmoci, akoby sme neboli suverénna krajina, akoby to nebolo naše vlastné právo.“

„Vojny spojených štátov sú nespravodlivé. USA robia politiku, ktorá je proti akýmkoľvek mravným a civilizačným pravidlám. Keď sa Donald Trump vyhráža, že zničí 52 miest aj s kultúrou a pamiatkami – vážení, generálny riaditeľ UNESCO varoval Trumpa, že ak to urobí, dopustí sa najväčších vojnových zločinov. A viete koho naposledy takto varoval? Taliban! Na takú úroveň sa dostali Spojené štáty. Na úroveň gangstra, ktorý sa vyhráža iným štátom, ktorý chce ničiť pamiatky.“

„Sme pred voľbami. Dávajte pozor, kto je na koho strane.“

„Čo sú USA za spojenec? Keď máme za spojenca USA, nepotrebujem ani nepriateľov.“


Ako rečník nasledoval Ján Čarnogurský (predseda Slovensko-ruskej spoločnosti), zaujal okrem iného týmto:

„Už je to známe, Američania dali podnet, aby iracký predseda vlády pozval generála Solejmáního, s tým že bude debata o zmiernení napätia medzi Iránom a Saudskou Arábiou. A tak Solejmání prišiel do Bagdadu a tam Američania na neho čakali a zabili ho."

Je tisícročnou tradíciou, že na vojnových parlamentárov sa nesmie siahať. A kto na nich siahne, ten je všetkými tvrdo odsúdený.“

„Politická strana, ktorá by pripúšťala, že na Slovensku budú základne americkej armády – takú stranu nemožno voliť!“


Rečníkov bolo v podvečernom tichu síce počuť dobre, ale nie až tak dobre, aby ich počuli na inkriminovanej ambasáde. Organizátori nedokázali zabezpečiť adekvátne ozvučenie. Protest prebiehal pri soche Hviezdoslava, ale priamo pred ambasádou by protestujúci asi zaujali tých, ktorým v prvom rade bol ich apel určený, viac.

Tento míting zorganizovala mimoparlamentná strana Socialisti.sk ale táto téma by mala byť blízka všetkým normálne uvažujúcim a hodnoty si vážiacim stranám. Protesty pred americkou ambasádou by mali organizovať omnoho väčšie, parlamentné strany.

Peter Vanád (HSP)