10.12.2015 17:02:28

Theodore Postol: PRO USA je po technickej stránke smiešna

 

Protiraketová obrana USA v Európe teraz Rusko neohrozuje, no dá sa predstaviť jej budúca hrozba, vyhlásil expert na atómové technológie a bývalý poradca náčelníka štábu vojenského námorníctva USA Theodore Postol.

 

Predpokladalo sa, že PRO USA v Európe je obranou pred hypotetickou atómovou výzbrojou Iránu. Teraz sú podpísané dohody, ktoré zaviedli bezprecedentné opatrenia na kontrolu iránskeho atómu, lenže NATO sa i tak nevzdalo plánov na rozmiestňovanie PRO.

Toto všetko sa deje kvôli tomu, že vo vedení USA existujú vnútorné a nie medzinárodné záväzky ohľadne PRO. „Veľké spoločnosti (producenti zbraní) si chcú zachovať svoje kontrakty a značne vplývajú na kongres, pretože svojimi peniazmi môžu ovplyvňovať voľby“, hovorí bývalý poradca.

Obama vraj pri tomto nepreukázal dostatočné líderské kvality, vzdal sa svojho prvopočiatočného skepticizmu voči PRO, čiže do akej miery je tento systém technicky opodstatnený.

Hovoriac o ruskej hrozbe, Postol zdôrazňuje, že ruskí vojvodcovia, ktorí sú na dostatočnej technickej výške vedia, že systém PRO USA je „neefektívny a neprevádzkyschopný“. No oni tak takto nemôžu prijať, lebo nevedia, na čo sa môže transformovať v budúcnosti.

Táto neurčitosť dovoľuje mať takú protiraketovú obranu, ako USA, ktorá je z technického hľadiska jednoducho úsmevná. Lenže výsledkom toho je vraj málo dobrého pre obe strany: PRO USA nefunguje, no Rusko ju i tak berie vážne.

Podľa ria.ru, 10. 12. 2015