11.9.2022 13:05:01

The New York Times: Americká rozviedka pomohla Kyjevu pripraviť protiofenzívu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Kresba: Ľubomír Kotrha)


Americká rozviedka pomohla Kyjevu pripraviť protiofenzívu, píše The New York Times vo svojom najnovšom vydaní, kde sú udalosti v Charkovskej oblasti takmer hlavnou témou. (hlavnespravy.sk)Informované zdroje denníka uviedli, že americké spravodajské služby opakovane naznačili, že majú oveľa viac informácií o ruských vojenských plánoch ako o ukrajinských. No hneď ako Ukrajina začala vypracovávať plán na protiofenzívu proti Rusku, rozhodla sa, že zdieľaním informácií so Spojenými štátmi môže získať väčšiu podporu.

Výsledky prekonali všetky očakávania. Podľa Micka Mulroya, bývalého predstaviteľa Pentagonu a dôstojníka CIA, ukrajinské jednotky postupujú neskutočne rýchlo. Súčasní a bývalí predstavitelia USA ocenili dôkladnú prípravu Ukrajiny na protiofenzívu. Rozhodnutie Ukrajiny odhaliť svoju protiofenzívu na juhu pred úderom na severovýchode je štandardnou taktikou klamania, ktorú používajú americké jednotky pre špeciálne operácie, ktoré od roku 2014 cvičia Ukrajincov.

Súčasní americkí predstavitelia však zdôrazňujú, že je priskoro hodnotiť, či ukrajinská armáda bude schopná pokračovať v ofenzíve rovnakým tempom. Veď aj oni utrpeli značné straty a trpia nedostatkom delostreleckých granátov. Niektorí americkí predstavitelia sa domnievajú, že čím úspešnejšia bude Ukrajina v najbližších dňoch, tým pravdepodobnejšie bude Rusko hľadať spôsoby, ako vrátiť úder.hlavnespravy.sk