27.9.2018 08:31:03

Tereza Spencerová ohodnotila situáciu vo svete a nezabudla na systémy S-300 pre Sýriu

Analytička Tereza Spencerová zverejnila na svojom Facebooku príspevok, v ktorom sa venuje aktuálnym svetovým problémom. Nezabudla ani na protivzdušné systémy S-300, ktoré plánuje Rusko dodať Sýrii.

Vo svojom príspevku sa hneď v prvom bode venovala práve Sýrii. Podľa nej bude mať vďaka protivzdušným systémom Rusko perfektnú zámienku, ako sťažiť situáciu západným krajinám. Navyše to upevní pozíciu v Sýrii.

“Rusko vraj do dvoch týždňov dodá Sýrii protivzdušné systémy S-300… z logiky veci vyplýva, že ich budú mať pod palcom ruskí vojaci, pretože tí sýrski asi nemajú príslušný výcvik… a z toho vyplýva, že by sa Izrael mal vo svojich útokoch na Sýriu “krotiť”… pre Sýriu to ale súčasne znamená, že kľúčovú časť jej obrany má Rusko pod kontrolou už celkom otvorene… alebo inak, že ruské ministerstvo obrany urobilo zásadný krok, aby sa stalo kľúčovým “hráčom” na sýrskom bojisku … zostrelenie ruského špionážneho lietadla s 15 vojakmi na palube tak Rusku dodalo skvelú zámienku sťažiť plánované (v ruskej dikcii “nekontrolované”) útoky Západu… ešte významnejšie, než predsa len zastarané S-300, je rozhodnutie rušiť satelitnú navigáciu, palubné radary a komunikačné systémy lietadiel, ktoré útočia na Sýriu zo Stredomoria… nehovoriac už o vyhlásení bezletovej zóny nad provinciou Latakia, kde sa nachádza ruská letecká základňa…”

Pozastavila sa však nad tým, že nikto ani nevie, koľko batérií bude do Sýrie dodaných a nie je vyjasnených veľa ďalších otázok okolo tejto situácie. (Toto nie je pravda - naša stránka už tieto počty uverejnila - pozn. srspol.sk)

“Avšak, už len fakt, že sa nevie o koľkých batériách S-300 je reč…(Ruské oficiálne zdroje oznámili, že ic môže byť až 8 oddielov - pozn. srspol.sk.) a že sa tak navyše má stať” do dvoch týždňov” (Do dvoch týždňov vraj prídu dva plukovné komplexy - pozn. srspol.sk) … necháva priestor na vyjednávanie a handľovanie… pretože ruská reakcia sa zatiaľ stále obmedzuje len na prevenciu… tých 15 mŕtvych vojakov ale stále visí “vo vzduchu skrátka, stále nie je jasné, akú cenu za ne Izrael (a jeho spojenci) budú musieť zaplatiť

Vďaka tejto situácii podľa Spencerovej vzniká “nová realita” a hrozí, že USA skúsia pre svoje potreby otestovať kapacitu ruskej protivzdušnej obrany. Kvôli tomu by však hrozila tretia svetová vojna.

“Americkí vojaci zostávajú v Sýrii na neurčito, oznamuje Pentagon a spol., Kým vraj neodíde Irán, ale Irán bol jediný, kto Sýrii prišiel na pomoc proti džihádu. Z pohľadu Damasku je Irán skutočný spojenec, na rozdiel od USA, ktoré sú v Sýrii ilegálne a džihád podporovali. Ruské S-300 drasticky vyeskalujú tamojšiu situáciu, dodáva Trumpov Bolton…”

Na druhej strane, dodáva Spencerová, sa však Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína dohodli, že vytvoria finančnú podporu tým, ktorí obchodujú s Iránom. Vyzerá to teda skôr, že Trump neizoloval Irán, ale USA.

Ďalej analytička okomentovala ekonomické momenty aktuálnej svetovej politiky.

“Rusi majú vysokú návratnosť zo svojich investícií, US politika je v chaose, z Bieleho domu sa podporuje autoritárstvo a americké vedenie v zahraničí je vyprázdnené. USA jednoducho klamú, konštatuje sucho Čína k údajom okolo ich terajšej obchodnej vojny

Analyzovala tiež ruské ropné spoločnosti. Uviedla niekoľko čísel, ktoré odrážajú terajšiu situáciu na trhu s ropou.

“Ruský Gazprom sa pod sankciami prepadol z pozície svetovej energetickej jednotky až na 17. miesto… tvrdí S & P Global Platts, do čela sa vrátil Exxon Mobil, avšak Lukoil zo šestky poskočil na dvojku. Surgutnefť sa dostal zo 135. miesta na 35. a tak ďalej. Skrátka, nielen Gazpromom žije Rusko

Čo sa týka Číny, tá vraj zakázala honkongskú politickú stranu, ktorá chcela oddelenie od Číny. Čo bol podľa nej nápadný náznak, že žiadne odchádzanie nebude.

HSP, 27. 9. 2018, Sputnik