16.9.2022 17:53:17

Telenovela o slovenských hokejistoch v KHL pokračuje: Valábik sa ich zastal, Peter Šťastný spoza oceánu poučuje Slovákov o „západných hodnotách“

Logo Kontinentálnej hokejovej ligy
Logo Kontinentálnej hokejovej ligy
(foto: hockeyslovakia.sk)


Niekdajší hokejista a uznávaný športový komentátor Boris Valábik sa v rozhovore pre tvnoviny.sk zastal slovenských hokejových legionárov v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), ktorým hrozí, že im liberálny režim na Slovensku zakáže reprezentovať materskú krajinu na medzinárodných športových podujatiach, ako sú napríklad majstrovstvá sveta v hokeji. (hlavnespravy.sk)Boris Valábik tak rozšíril rady triezvo uvažujúcich ľudí, ktorí neschvaľujú šikanovanie slovenských hokejistov v KHL a odmietajú úzkoprsý prístup k celej záležitosti len cez prizmu rusofóbnej politiky. Valábik upozornil, že slovenskí hokejisti majú svoje rodiny, ktoré musia živiť. „Ak by som dostal ponuku z Ruska, určite ju riešim s rodinou a nepozerám sa na to, čo si o tom kto myslí. Hokejisti majú obmedzený čas na to, aby uživili rodinu a bojovali tvrdo na to, aby im prišla ponuka z druhej najlepšej ligy sveta,“ vysvetlil Valábik, ktorý sám počas svojej kariéry pôsobil v KHL.

Vylúčením hokejistov zo slovenskej reprezentácie by Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) podľa Valábika nepotrestal Rusko, ale samotných hráčov a slovenský reprezentačný tím.

Opačný názor prezentoval spoza oceánu Peter Šťastný, ktorému sa nepáči, že Slovensko nenasleduje príklad Lotyšska, Francúzska, Česka, Fínska a Švédska. Peter Šťastný sa stotožňuje s postojom sponzorov slovenského hokeja (Orange, Tipsport, Škoda Auto, Kaufland) a rusofóbnej loby v hokejových kruhoch (Dominik Hašek), ktorí vnímajú pôsobenie zahraničných hokejistov v KHL ako „tichý súhlas s vojnovými zločinmi páchanými na ukrajinskom ľude ruskou armádou“.

Peter Šťastný obviňuje predsedu SZĽH Miroslava Šatana, že obhajobou slovenských hokejistov v KHL vraj poškodzuje povesť Slovenska a neberie do úvahy, že svetová mienka je na takéto veci citlivá. Nie je síce známe, na základe čoho sa Peter Šťastný pasoval do roly hovorcu svetovej mienky, no faktom je, že podľa anonymného prieskumu slovenskej verejnej mienky stojí až 65 % Slovákov na strane hokejistov v KHL , zatiaľ čo za hanbu a blamáž to považuje iba 31,5 % Slovákov.

Bývalý europoslanec Peter Šťastný napriek tomu Slovákom pripomenul, že až na pár desaťročí sa Slovensko vždy orientovalo na Západ a je preto povinnosťou Mira (Šatana) a SZĽH, aby sa prihlásili k civilizovaným a prozápadným hodnotám.
 
Voči zasahovaniu sponzorov do vnútorného chodu SZĽH a slovenského hokeja sa ohradil aj poslanec Tomáš Taraba zo strany ŽIVOT NS, keď kritizoval spoločnosť Tipos za to, že sa pridala k spoločnosti Orange a montuje sa do zloženia slovenskej hokejovej reprezentácie, pričom otvorene namieta rozhodnutie SZĽH, že hráči z KHL môžu reprezentovať Slovensko.

„Je vrchol, že štátna spoločnosť nepriamo vypaľuje hokejový zväz keď mu pripomína, že oni financujú hokej. Za takéto vyjadrenie by mali vyhodiť celé vedenie tejto štátnej firmy. Tipos asi zabudol, že za to, že vykonáva dosť primitívny a amorálny biznis – hazard, robí to formálne len preto, že štát cez to financuje šport. Nikto v Tipose nerobí láskavosť nikomu tým, že financuje šport, ale napĺňa tým zákonnú povinnosť,“ pripomenul Tomáš Taraba vedeniu Tiposu.

Do polemiky sa zapojil aj analytik Eduard Chmelár, ktorého zarazilo rozhodnutie bývalého hokejistu Michala Handzuša rezignovať na pozíciu člena výkonného výboru SZĽH. Eduard Chmelár v tejto súvislosti adresoval Handzušovi nepríjemnú otázku: „Michal, keď si zarábal milióny v americkej NHL počas vojen v Juhoslávii a Iraku, vtedy ťa netrápilo svedomie? Vtedy si necítil na svojich rukách krv srbských a irackých detí?“

Nedôstojné počínanie Michala Handzuša si všimol aj legendárny ruský hokejista a súčasný predseda predstavenstva KHL Vjačeslav Fetisov, ktorý v stručnom komentári pre ruský RBK Sport Handzušovi odkázal: „Nech sa šampión venuje odpočinku, bude mu tak lepšie. A Slovensku chcem poďakovať za to, že budú pozývať hráčov (do reprezentácie), molodci. A ten chlapík (Handzuš) nech si odpočinie, zjavne má mozgové závity nejako čudne zakrútené, možno ho iba poľutovať. Divný chlapík,“ zhrnul Vjačeslav Fetisov svoj pohľad na Michala Handzuša v komentári pre ruský RBK Sport.hlavnespravy.sk