22.10.2018 11:15:54

Ťažká opica. V Európe bolestne prehodnocujú ukrajinský Majdan

Ukrajina nevyužila všetky výhody, ktoré pred ňou otvárala asociácia s EÚ – k takému tvrdému záveru došla Svetová banka. Takže pre Ukrajincov nemá cenu jazdiť po Európe: je potrebné sa vrátiť domov a naprávať situáciu, píše v úvode svojho komentára Darja Čeredniková.

Nemecko sa chystá rozšíriť zoznam bezpečných krajín o ďalších 14 štátov. Patrí k nim aj Ukrajina. Robí sa to preto, aby bolo možné deportovať migrantov z týchto krajín do ich vlasti zjednodušeným spôsobom.

Zoznam je vytváraný na základe štatistiky: ak po dobu niekoľkých rokov migračnej služby SRN vyhovujú menej ako 5 % žiadostí občanov týchto krajín o azyl, znamená to, že tieto krajiny nie sú nebezpečné pre svojich obyvateľov.

Dá sa z toho usudzovať, že do zoznamu bezpečných krajín sa pravdepodobne dostávajú štáty, ktorých migranti a žiadatelia o azyl mierne povedané už prestali baviť nemeckú vládu a tá sa ich chce zbaviť bez zbytočných problémov. To znamená, že prúd Ukrajincov, ktorý vtrhol do Nemecka po Majdane, zrejme začal značne zaťažovať Berlín, píše Čeredniková.

Ale nejde len o problém s migráciou a získavaním azylu v Európe. Kritika na adresu Ukrajiny sa sype ako krupobitie. Maďarsko sa chystá súdiť s Kyjevom kvôli porušeniu dohody o asociácii Ukrajiny s EÚ. A okrem toho trhajú všetky nitky vedúce k NATO.

Svetová banka prilieva olej do ohňa. Jej analytici došli k záveru, že Ukrajina nevyužila všetky možnosti, ktoré vyplývali z dohody o asociáciu s EÚ. To znamená, že nezískala ani technológie, ani znalosti, a dokonca ani trh.

Európania skrátka prestali skromne mlčať o ukrajinských problémoch. A dokonca sa ich rozhodli zbaviť. Kyjev má o čom premýšľať.

HSP, 22. 10. 2018, Sputnik