26.7.2014 21:51:44

Talianske médiá: Západ nepochopiteľne ignoruje fakty RF k Boeingu

Údaje, ktoré predložilo Rusko vo veci havárie Boeing 777 v Doneckej oblasti sú z nepochopiteľného dôvodu doprevádzané mlčaním západných médií a neexistenciou reakcie medzinárodného spoločenstva, píše novinár talianskeho Il Giornale Jaen Paolo Rossi.

Rossi poukazuje na mlčanie pri faktoch, ktoré poskytlo Rusko na tlačovej konferencii.

"Je to o to nepochopiteľnejšie, že tlačová konferencia poskytla aj družicové zábery a videomateriál trasy lietadla, ktoré sú voľne prístupné na stránke televízie Russia Today a ktoré sú na oficiálnej stránke Russia Today preložené aj  na anglický jazyk", - píše novinár.

Podľa Rossiho štyri hlavné argumenty z tlačovej konferencie mohli by vyvrátiť verziu americkýcha západných médií o tom, že vinu za haváriu Boeingu má domobrana.

 

Po prvé, schémy presunu lietadla ukazujú, že do Donecka smeroval v plánovanom koridore, no potom bol z nevysvetliteľných príčin odklonený od oficiálnej trasy o 14 km. Pri tom od 17.20 hod bol zaznamenaný pokles rýchlosti a o 17.23 zmiznutie radarovej značky na obrazovke ruských radarov. Doposiaľ nie je známy dôvodzmeny trasy. (Poznámka redakcie: toto nezaujíma ani "demokratickú" slovenskú diplomaciu.)

Po druhé, podľa údajov generálneho štábu v deň pádu malajského lietdla zoskupenie protvzdušnej obrany Ukrajiny blízko mesta Donecka obsahovalo 3 - 4 oddiely PLRK Buk-M1. "Tento fakt, dokázaný fotomateriálmi, vyzerá byť zvláštnym ak si uvedomíme, že domobranci nemajú letectvo", - poznamenal Rossi.

Tretím dôkazom sú fotografie zruských družíc, na ktorých je dokázaný presun  ukrajinských raketových komplexov, objavili sa tam 3 dni pred katastrofou, 14. júla a potom v deň havárie lietadla 17. júla - vyskytli sa v blízkosti územia, kontrolovanej domobranou. Na ďalší deń batéria obsadenú pozíciu opustila.

No a "najpoplašnejším" sú dispečerské údaje o vzdušnej situácii Donecka v čase keď, predpokladateľno, nastala tragédia. Fakty preukazujú prítomnosť ukrajinského vojenského letectva, pravdepodobne, bojového lietadla Su-25, na jednakej vzdušnej trase v jednom zástupe s civilným dopravným lietadlom.

"Vo svetle týchto faktorov ruské úrady zaslali doKyjeva otázky. Teraz sa odpoveď žiada od Washingtonu", - píše Rossi.

 

 

Podľa ria.ru. 26. júl 2014