01.6.2020 14:07:34

Taliani navrhujú vyhlásiť Deň solidarity s Ruskom z vďačnosti za pomoc, ktorú poskytlo Taliansku v boji proti pandémie koronavírusu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Sputnik/The Ministry of Defence of the Russian Federation)


Talianska charitatívna organizácia „Pomôžte nám zachrániť detí“ („Aiutateci a Salvare i Bambini“) navrhla vyhlásiť Deň solidarity s Ruskom z vďačnosti za pomoc, ktorú Ruská federácia poskytla Taliansku v boji proti pandémie koronavírusu. (HSP)

 Prezident tejto organizácie Ennio Bordato podotkol, že rozoslal listy primátorom približne 90 miest v oblasti Lombardsko a tiež vedeniu politických frakcií v oboch komorách talianskeho parlamentu a vyzval ich, aby napomohli vo vyhlásení taliansko-ruského Dňa solidarity.

„Rozhodol som sa, že po tom, ako sa ruskí lekári vrátili domov, táto veľká kapitola solidarity našich krajín by nemala byť zabudnutá,“ uviedol v rozhovore pre médiá. Podotkol, že v histórii je veľa podobných príkladov, keď Rusko výrazne pomohlo Taliansku v ťažkých chvíľach. „Spomeňme si na pomoc ruských námorníkov v zemetrasením zničenej Messine, na záchranu posádky vzducholode Umberto Nobile, na to, ako odvážni Rusi pomáhali našim ľuďom počas zemetrasenia v L’Aquila a záplav v Benátkach. Nemôžeme a nemali by sme zabúdať na tieto udalosti,“ zdôraznil Ennio Bordato.

Vo svojej výzve k primátorom talianskych miest v provincii Brescia a Bergamo prezident charitatívnej organizácie Ennio Bordato ich vyzval, aby podporili ideu vyhlásenia Dňa solidarity s Ruskom a tiež sa zaručili podporou poslancov miestnych parlamentov. „Počas tých najtragickejších a najpochmúrnejších momentov epidémie Rusko bolo krajinou, ktoré najviac zo všetkých pomohlo Taliansku a zvlášť mnohým mestám v provincii Brescia a Bergamo,“ podčiarkol.

Vo svojom liste ku hlavám parlamentných frakcií pripomenul aj významné body z histórie vzťahov Talianska a Ruska. Uviedol, že „v ostatných rokoch sa osudy Ruska a Talianska čoraz viac preplietajú“ a že „pomoc Ruska v boji proti pandémie COVID-19 jednomyseľne ocenili samosprávy, zástupcovia Ozbrojených síl, verejnosť a tisíce obyvateľov Lombardska a celého Talianska.“

„Ako prezident humanitárnej organizácie, ktorá sa zaoberá pomocou deťom, žiadam vás, aby ste napomohli vyhláseniu taliansko-ruského Dňa solidarity, ktorý by nielen pripomínal túto poslednú kapitolu bratskej solidarity s našou krajinou, ale by bol svedectvom priateľstva v histórii našich dvoch krajín,“ podotkol vo svojom vyhlásení Ennio Bordato.

Eugen Rusnák (HSP)