13.10.2017 09:22:39

Tages-Anzeiger: Nestáva sa to často, že tovar made in Russia ide na dračku

 

“Sú veľmi ťažké na to, aby ich zákazníci doslova trhali výrobcom z rúk,” dopyt po ruských protilietadlových raketových systémoch S-400 Triumf je ale veľký, píše denník Tages-Anzeiger.

Uplynulo už pol roka odvtedy, čo ruský koncern Rostec ohlásil dodávky systémov S-400 do Pekingu, pokračuje švajčiarsky denník. Po dobu niekoľkých rokov Rusko a Čína “oslavujú svoje vojenské partnerstvo”. Počas posledných dvoch týždňov Moskva podpísala ďalšie dve dohody, ktoré majú “veľký politický význam”.

“Najskôr prezidenti Ruskej federácie a Turecka potvrdili, že podpísali dohodu o dodávkach systémov S-400 a o niečo neskôr podobnú zmluvu podpísal Vladimir Putin aj s kráľom Saudskej Arábie,” pripomína Tages-Anzeiger.

“Vášnivo požadovaný produkt made in Russia: to nie je príliš časté. Avšak záujemcovia o najnovší ruský protilietadlový raketový systém sa doslova stavajú do radu,” píše denník.

Ako upozorňuje Tages-Anzeiger, svojou plánovanou kúpou systému S-400 Turecko, členský štát NATO, “demonštratívne” dáva najavo, že si neželá závislosť na západných, a obzvlášť amerických, dodávkach zbraní. Na druhú stranu Saudská Arábia pomocou ruských protilietadlových raketových systémov bude schopná odraziť útok svojho úhlavného nepriateľa, Iránu.

Podľa vojenského analytika z berlínskeho Fondu vedy a politiky Wolfganga Richtera ruské S-400 sú lacnejšie a bezpochyby lepšie ako americké systémy Patriot, ktoré má vo výzbroji Nemecko.

Posledné veľké obchodné dohody nielen zlepšujú ruskú reputáciu na medzinárodnom trhu so zbraňami, ale pomáhajú Moskve “naplniť si svoj sen o strategickom vplyve”. “V každom prípade americká vláda nie je príliš spokojná,” konštatuje švajčiarsky denník.

HSP, 13. 10. 2017, Sputnik