20.5.2020 20:27:26

Sýrska agentúra SANA: „Americké okupačné vojská podpálili pšeničné polia“

Screenshot použitého zdroja
Screenshot použitého zdroja
(foto: Screenshot SANA)


Sýrske médiá často publikujú reportáže a komentáre o tom, že sa americké a turecké jednotky ozaj správajú, ako okupačné vojska, ničia majetok, ubližujú civilistom a vyvolávajú búrlivú nespokojnosť miestneho obyvateľstva. Najnovšie sýrske média oznámili, že „na juhu provincie Hasake v obci Adlya v okolí mesta Ash-Shaddadi okupačné sily USA podpálili zasiate pšeničné polia,“ uviedol spravodajca domácej informačnej agentúry SANA s odvolaním sa na rôzne miestne zdroje. (HSP)„Podľa ich svedectiev, dnes ráno, nízko nad povrchom zeme preletel americký vrtuľník  Apache a zhodil niekoľko zápalných „gúľ“, v dôsledku čoho zhorelo vyše 200 dönümov (20 hektárov – pozn. aut.) výsevov. Svedkovia podčiarkli, že letectvo amerických okupantov často uskutočňuje provokačné lety v nízkej výške nad poľnohospodárskymi pozemkami a domami civilistov, snaží sa vyvolať paniku a strach, hlavne, u detí,“ uviedol spravodajca agentúry SANA.

Podotkol, že v regióne Al-Džazíra americké jednotky vybudovali svoje základne, zabezpečili ich zbraňami a materiálno-technickým zariadením, ktoré dovážajú z Iraku cez ilegálne pohraničné prechody. „Robia to, aby upevnili svoju vojenskú prítomnosť a mohli aj naďalej kradnúť ropu a ďalšie prírodné zdroje Sýrie,“ podčiarkol sýrsky novinár.

Podpaľačstvom sa nezaoberajú iba americkí vojaci. Napríklad, kurdské médiá často informujú o tom, že vojaci tureckej armády sa všemožne snažia poškodiť civilistov na okupovaných sýrskych územiach a odhodlávajú sa na „akcie“, ktoré ozaj hraničia s teroristickými činmi: napríklad, podpaľujú poľnohospodárske pozemky a bránia tamojším obyvateľom – Kurdom, aby uhasili požiare, dokonca strieľajú na civilistov, ktorí sa snažia tie požiare uhasiť.

„Civilisti, obyvatelia mesta Gire Spi, nemajú možnosť zasiahnuť proti požiarom. Pred niekoľkými hodinami vojaci tureckej okupačnej armády a ich spojenci – žoldnieri podpálili pôdohospodárske pozemky v okolí obcí Serzore a Farisa v okupovanom regióne v okolí mesta Gire Spi. Civilisti, ktorí žijú v tejto lokalite, chceli uhasiť požiare, ale tureckí vojaci im v tom bránia,“ uviedol kurdský portál ANF-News.

Eugen Rusnák (HSP)