23.4.2018 07:38:25

Svetová premiéra filmu „Sobibor“

V pondelok 23. apríla sa vo Varšave bude konať svetová premiéra ruského filmu „Sobibor“, ktorý sa v ruských kinách začne premietať 3. mája a na Slovensku bude mať premiéru 7. mája.


„Sobibor“ je režisérsky debut Konstantina Chabenského, ktorý hrá vo filme hlavnú úlohu. Je ňou postava sovietskeho dôstojníka Alexandra Pečorského, ktorý zorganizoval jediné úspešné povstanie v nacistických koncentrákoch.

Film je založený na udalostiach Druhej svetovej vojny v nacistickom tábore smrti Sobibor na jeseň 14. októbra 1943 na území Poľska. Poručíkovi Červenej armády Alexandrovi Pečorskému, ktorý padol do zajatia a ocitol sa v koncentračnom tábore, sa v priebehu troch týždňov podarilo naplánovať medzinárodné povstanie väzňov aj zo západnej Európy a Poľska. Táto udalosť sa stala jediným úspešným povstaním a útekom väzňov z nacistického koncentračného tábora.

V rámci pamätného Medzinárodného dňa pamiatky na obete holokaustu a výročia oslobodenia Leningradu od fašistickej blokády si úryvky z toho filmu pozreli prezident V. Putin s izraelským premiérom Benjamínom Netanjahu.

Sobibor bol nacistický koncentračný tábor, v ktorom bolo pozabíjaných okolo 250 tisíc Židov. Fungoval od 15. 5. 1942 do 15. 10. 1943. Povstanie v ňom má toho roku 75. výročie.

12. 1. 2018 zomrel v Kyjeve (vraj) posledný z organizátorov povstania Arkadij Vajspapir, ktorý mal 96 rokov. (Slovo „vraj“ je tu použité preto, lebo v Izraeli ešte údajne žije jeden z týchto hrdinov. Ak je to pravda, posledným je on – pozn. srspol.sk)

x x x

Minulý rok bolo Rusko vďaka protiruskej fóbii vylúčené z účasti v organizačnom výbore na realizáciu obnovy múzea a pamätného miesta na území Sobiboru. Hoci aj finančne išlo na to prispieť najvyššou sumou. Žiaľ, nebránili sa tomu ani zástupcovia Izraela a ani Slovenska.

Izrael však na štátnej úrovni svoj postoj zmenil a dnes jednoznačne podporuje toto ruské členstvo. Postoj Slovenska, ktoré je tiež členom výboru, je nám záhadný. Slovensko bolo proti a asi je proti aj dnes. Hlavne však o tom nepochopiteľne mlčí.

Myslím, že v tomto prípade sa dá súhlasiť so stanoviskom, ktoré vyslovila oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova, že postoj tých, ktorí neprotestovali proti nepripusteniu Ruska k práci výboru, „hraničí s historickou zradou“.

V. Mikunda s využitím ria.ru z 11. a 23. 4. 2018