29.10.2018 16:02:11

Svetová „bitka o mozgy“: Rusko, strácajúc vedcov, stráca aj svoju budúcnosť

Nie všetci to vedia, ale veľmi veľa významných svetových vynálezov vymysleli ruskí vedci a vynálezcovia. Žiaľ, nie všetky boli včas patentované a teraz nepatria ruským vedcom. Napríklad takú wolfrámovú lampu vymyslel ruský vynálezca Alexander Ladygin.

Ešte viac žalostným je, že Rusko nikdy nedokázalo vytvoriť podmienky pre svojich vedcov. Ak v období cárskeho Ruska, ktoré o storočie zaostávalo za priemyselne vyspelými štátmi, to bolo ako tak „ospravedlniteľné“, tak s nástupom k moci boľševikov, vedci boli nútení masovo opúšťať krajinu.

Výrazným príkladom toho je prípad vynálezcu ruských lietajúcich aparátov Igora Sikorského. V roku 2018 bol vynútený utiecť z Ruska a dnes celý svet pozná nielen jeho, ale aj americkú spoločnosť na výrobu helikoptér Sikorsky Aircraft.

Prví „šialení“ boľševici pre každý prípad zastrelili direktora fabriky, v ktorej Sikorsky konštruoval svoje lietajúce aparáty.

Celosvetovo známe mozgy, také ako: Andrej Tupolev, Sergej Koroljov, Andrej Sacharov – všetci si vytrpeli od štátu, iba zázrakom sa vyhli popravám. Stačí si len predstaviť čo by sa bolo mohlo stať s Ruskom, ak by sa to udialo?

Európa a USA hľadajú talentovaných vedcov po celom svete a poskytujú im všetky nevyhnutné podmienky na prácu, „nerátajúc“ výdaje.  Je hanbou priznávať, ale dokonca aj v hitlerovskom Nemecku sa vedci cítili absolútne slobodne, vymýšľajúc pre štát nové technológie.

V súčasnom Rusku nikto vedcov neprenasleduje, avšak prostriedkov na vedu sa katastrofálne nedostáva. Jednouchý príklad: USA vyčleňujú na vedu 450 mld. USD, Čína 368, Japonsko 166 a Rusko je na 9. mieste s necelými 40 mld. USD.

Nech je ako je, prakticky 60 % všetkých svetových hviezd vedy má nejaké ruské korene, hoci pracujú na blaho iných štátov.

Kým v Rusku nepochopia, že budúcnosť štátu určia technológie, situácia s „únikom mozgov“ sa bude prehlbovať. Nie vláda vytvára nové vysokotechnologické výroby a pracovné miesta v nich. Naopak, sú to vedci a vynálezcovia. No a to je aj prírastok HDP, i prírastok blahobytu obyvateľstva... a čoskoro aj najzásadnejší argument politiky i ekonomiky.

Podľa finobzor.ru, 29. 10. 2018