18.3.2017 11:38:01

Surkov: ostreľovanie izraelských lietadiel nad Sýriou bolo poslednou výstrahou Izraelcom

Ruský orientalista Nikolaj Surkov pre Sputnik okomentoval včerajší útok sýrskej protilietadlovej obrany voči izraelským vojenským strojom, ktoré narušili suverenitu Sýrie. O incidente informoval aj portál politexpert.

Podľa Surkova k spomenutému incidentu prišlo včera večer. Izraelskí piloti zaútočili na viacero cieľov na území Sýrie, pričom však museli zostreliť jednu zo sýrskych bojových protilietadlových rakiet. Izraelskí piloti akciu nedokončili a vrátili sa na vlastné územie.

Podľa Nikolaja Surkova nie je žiadnym tajomstvom, že Izraelci lovia Hizballáh a snaží sa, aby členovia Hizballáhu, ktorí bojujú v Sýrii nezískali zbrane, ktoré by mohli previesť do Libanonu a použiť v útokoch proti Izraelu. Izraelská rozviedka pracuje dobre a väčšina útokov, ktoré nad Sýriou izraelské lietadlá podniknú smerujú práve proti malým konvojom, ktoré sa snažia pre Izrael nebezpečné zbrane do Libanonu previesť.

Terčom izraelských útokov sú aj velitelia Hizballáhu, ktorí sa úspešne podieľali na oslobodení Aleppa či Palmýry. Podľa Surkova Rusko a Hizballáh sa dohodli na tesnejšej spolupráci, Rusko garantuje bezpečnosť Hizballáhu, ktorý je cenným spojencom Damasku, na druhej strane však garantuje bezpečnosť aj Izraelu, ktorý sa Hizballáhu obáva.

Útok sýrskej protilietadlovej obrany na izraelské lietadlá bol podľa Nikolaja Surkova výstrahou Izraelcom, aby dodržiavali pravidlá hry. Doba beztrestného poletovania nad Sýriou sa zdá sa končí a Sýrčania dali Izraelcom výstrahu, aby s neoprávnenými náletmi prestali.

V niektorých arabských zdrojoch sa objavila informácie o tom, že jedno z izraelských lietadiel bolo zostrelené. Surkov túto tézu spochybňuje, ak by to bola pravda, existovali by fotografické a filmové dôkazy s nesmiernym propagandistickým dosahom. Informáciu o zostrelení svojho bojového lietadla Izraelci takisto odmietajú.

hlavnespravy.sk, 18. 3. 2017