13.1.2016 23:00:13

Štyri príznaky, že Rusko predstihlo NATO

 

Severoatlantická aliancia bola zachytená nepripravenou na nové možnosti Ruskej armády, píše nemecká verzia The Huffington Post. List prináša štyri znaky dosvedčujúce, že „NATO to v pretekoch zbrojenia s Ruskom už prehralo“.

 

Po prvé, Rusko je spôsobilé nečakane spustiť masové manévre za účasti desiatok tisíc vojakov. Štáty NATO na to potrebujú dva roky príprav. Cvičenia typu Trident Juncture-2015, ktoré sa momentálne konajú na území Španielska, Portugalska a Talianska Rusko organizuje úplne bežne.

Po druhé, Ruská armáda získala nové technické a pre NATO nečakané možnosti, poznamenal generál Hans-Lothar Domröse. Ako príklad uviedol rakety „Kalibr”, odpálené z ruských lodí na ciele v Sýrii. Tieto rakety by mohli ohrozovať Berlín, ak by sa takéto ruské plavidlá ocitli v Stredozemnom mori, povedal.

Po tretie, v NATO existujú vnútorné rozpory, nakoľko záujmy 28 štátov sú príliš rôzne. Jedni požadujú ochranu od islamského teroru, druhí hovoria o nevyhnutnosti potreby upevnenia východných hraníc.

Po štvrté, NATO uznáva, že v rade regiónov už nedokáže vzdorovať Rusku. Generál Domröse vyhlásil, že Rusko má potenciál schopný zakryť prístup NATO k niektorým svojím spojencom.

Podľa ria.ru, 5. 11. 2015